سکوت در مردان

نوشته شده توسط
فروردین 13, 1396
536 بازدید
0 نظر

حسین دهنوی
کارشناس مسائل خانواده

ویژگی سکوت در مرد

آیا این سخن درست است که آقایان اهل سکوتند؟ چرا؟
بله. مردان اهل سکوتند و به طور معمول کمتر صحبت می کنند؛ زیرا به صورت مستقیم تربیت فرزند را به عهده ندارند تا به قدرت سخن گویی بالایی نیاز داشته باشند.
وقتی چند مرد در جلسه ای حضور می یابند، بر خلاف زنان، سکوت می کنند. یک شعار مردانه می گوید: «هرگز لب به سخن باز مکن؛ مگر این که حرفی برای گفتن داشته باشی». مردان به طور معمول در سکوت به راه حل می رسند. اگر در همنشینی زن و شوهر، صحبتی در کار نباشد، به عقیده ی مردان همه چیز خوب و رو به راه است؛ اما از نظر خانم ها حتماً مشکلی وجود دارد. زن از سکوت مرد برداشت خوشایندی نداشته، گمان می کند همسرش او را دوست ندارد. چنین تصوری ترس را در دل او ایجاد خواهد کرد. او همسرش را با خودش مقایسه می کند؛ چون سکوت زن نشانه ی آن است که می خواند سخن رنج آوری را بگوید یا نمی تواند به مخاطب اعتماد کند و مایل نیست چیزی بگوید.
هیچ چیز برای زن، بدتر و عذاب آورتر از سکوت مرد نیست؛ از این رو حتی آقایانی که کم حرف هستند نیز لازم است سکوت را بشکنند و با همسران خود گپ بزنند. حرف زدن مرد با زن به این معنا است که وجود و حضور او برای مرد ارزش دارد.
خانم ها هم باید توجه داشته باشند که اگر مرد هنگام گفت و گو یک باره راه سکوت را پیش گرفت، به معنای فراموش کاری و بی توجهی او نیست؛ بلکه طبیعت مرد این گونه است. او سکوت می کند تا به تفکرات و سخنانش نظم و انسجام بدهد. پذیرش این مطلب از سوی زنان مشکل است؛ زیرا اندیشه هایشان را به راحتی بروز می دهند و بیان می کنند.

علت سکوت در مرد

چند سالی است ازدواج کرده ام و شوهرم بسیار کم حرف است. علت این رفتار چیست؟
شاید همسر شما تیپ شخصیتی درون گرا داشته باشد که در این صورت نباید از کم صحبتی وی برنجید. اگر چنین نیست و همسرتان برون گرا است، اما با شما کم صحبت می کند، ممکن است عوامل گوناگونی در این رفتار وی نقش آفرین باشند که باید آن ها را بشناسید.
مهم ترین این عوامل را می توان چینن برشمرد:
1- شاید سخنان شما برایش مفید و جذاب نیست.
2- شاید شما مجال سخن به او نمی دهید.
3- گاهی مرد از همسرش دل خوشی ندارد و سکوتش نشانه ی اعتراض است. این واکنش زمانی برجسته تر می شود که مرد بداند زنش در مورد سکوت شوهر حساس است. در این صورت، لازم است با رعایت حقوق همسر، صمیمیتتان را بیشتر کنید و صمیمیت افزون تر به ارتباط کلامیِ بیشتر می انجامد.
4- گاهی مرد نگران است که مبادا همسرش سخنانش را به دیگران یا اعضای خانواده اش منتقل کند.
5- بعضی وقت ها هم ممکن است مردی از نکوهش زنش برنجد؛ به همین علت، سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهد.
6- گاهی هم ممکن است جزء نگری های زن در مورد کار و مسائل مالی مرد و ورود به حریم شخصی شوهر، سخن گفتن او را تعطیل کند.
7- یکی دیگر از عوامل تن ندادن مرد به گفت و گو با زن، یادآوری خاطرات تلخ گذشته و اشتباهات او است. او دائم وحشت دارد که اگر با شما حرف بزند، یک کلمه یا یک جمله، شما را به یاد گذشته بیندازد و خاطرات تلخ گذشته را به یاد آورید؛ پس اگر می خواهید هم سخنِ خوبی برای یکدیگر باشید، نکات یاد شده را جدی بگیرید.

حرف نداشتن مرد

به مردان سفارش می شود که با همسرشان صحبت کنند؛ اما من حرفی برای گفتن ندارم. به نظر شما چه باید بکنم؟
مقصود اصلی از صحبت کردن خانم ها با آقایان، تبادل اطلاعات نیست که ذهن خالی، شما را بیازارد؛ بلکه منظور تبادل عاطفه است. زن در گفت و گو با همسرش احساس آرامش و نشاط را می جوید و تأمین این نیاز به حرف داشتن یا نداشتن نیست؛ بلکه کافی است مرد به این نیاز همسرش اهمیت دهد و درباره ی زندگی مشترک، تربیت فرزندان، رفع نیازهای منزل و… با همسرش سخن بگوید.
اگر به ضرورت این رفتار در ارتباط با همسرتان پی ببرید، درصدد یافتن موضوع برای صحبت بر نمی آیید؛ بلکه با ساده ترین مطالب، ارتباط کلامی را برقرار می کنید و اجازه می دهید همسرتان آغازگر سخن باشد. شما هم با او، حتی با چند کلمه همراه می شوید!
به خاطر داشته باشید که این گفت و گوها افزون بر نشاط همسر، پیامدهای خوشایندی را برای خود شما نیز همراه خواهد داشت؛ به همین دلیل، پیشوایان دین، پاداش های نیکویی را برای این گفت و گوها برشمرده اند.
امام صادق (ع) فرمود: رَحِمَ اللهُ عَبداً اجترَّ مودَّه الناس الیَّ و ال نفسه… : خدا رحمت کند کسی را که [با گفت و گوی پسندیده] محبت دیگران را به سوی من و خودش جلب می کند.
رسول اکرم (ص) فرمود:
اگر کسی با کلام ملاطفت آمیز با دیگری، او را گرامی بدارد و گرهی از کارش بگشاید، تا وقتی شادمان است، گوینده آن سخن در سایه رحمت الهی به سر می برد.

سکوت مرد در مشکلات

وقتی شوهرم مشکلی دارد، با من درد دل نمی کند و من خیلی رنج می برم. آیا زن، بهترین فرد برای شنیدن مشکلات همسرش نیست؟
توجه داشته باشید که مرد در بروز مشکلات، با درد دل کردن به آرامش نمی رسد؛ بلکه در گوشه ای ساکت و خلوت، آرامش می یابد؛ بر خلاف زن که هنگام سختی ها باید حرف بزند تا آرام شود؛ پس درد دل نکردن همسر شما نشانه ی بی اعتنایی یا بی اعتمادی به شما نیست و اگر از وی انتظار دارید مشکلات را با شما در میان بگذارد تا سبک شود، به این دلیل است که او را با خودتان مقایسه می کنید؛ از این رو است که وقتی شما با فشار روحی مواجه هستید و برای حرف زدن در انتظار همسر به سر میبرید، درست برعکس رفتار خودتان را می بینید؛ یعنی مرد شما پیشنهاد می کند به اتاقی آرام و ساکت بروید تا از هجوم فشارها رها شوید.
اگر مرد شما در مورد مشکلاتش با شما صحبت کرد، دنبال راه حل می گردد. او به همدردی شما نیاز ندارد برخلاف شما که وقتی درباره ی مشکلات خود با او صحبت می کنید، بیشتر می خواهید احساسات خود را تخلیه کنید و دنبال راه حل نمی گردید. اگر می خواهید شوهرتان با شما درد دل کند، به این نکته توجه داشته باشید.
علت دیگری که مرد با همسرش درد دل نمی کند و مشکلش را نمی گوید، این است که می ترسد همسرش نگران شود؛ البته چنین مردانی باید توجه کنند که وقتی مطلب یا حالتی گنگ است و ابهام دارد، زن را بیشتر نگران می کند.

کم حرفی ناشی از خستگی در مردان

بسیار می کوشم تا نیازهای زندگی را تأمین کنم، اما همچنان همسرم همیشه گله مند است که به او توجهی ندارم و هم صحبتش نمی شوم. مایلم حرف بزنم؛ اما خستگی از کار روزانه چنین اجازه ای نمی دهد. به نظر شما چه کنم؟
شناختن روحیه ی زن و گام برداشتن در مسیر خشنودی او، رمز بزرگی در کامیابی روابط زناشویی است. به خاطر داشته باشید که نیازهای زن، فقط به مادیات محدود نمی شود. اگر شما به نیازهای دیگر همسرتان نیز توجه کنید، از کارتان می کاهید تا خستگی، رمق جسم و روحتان را از بین نبرد. مرد موفق، کیفیت زندگی را محور می داند و می کوشد تا از فشارهای بیش از حد بکاهد و با اعضای خانواده به ویژه همسر، ارتباط عاطفی و قلبی نیز داشته باشد.
نیاز زن به گفت و گو با مردش از مهم ترین نیازهای او است. به همان میزان که گفت و گو با مرد برای زن لذت بخش است، سکوت همسر آزرده اش می کند؛ زیرا سکوت مرد از نگاه زن، به معنای وجود مشکل، بی علاقگی و حتی حضور زنی دیگر در صحنه است. توجه داشته باشید کم حرفی در همنشینی با همسر، خسارت های جبران ناپذیری را به همراه دارد که برخی از آن ها عبارت است از:
– این نیاز زن، خود را در قالب گله و شکوه و نق زدن نشان می دهد که تحمل آن برای مرد بسیار سخت است؛ زیرا گاهی کشمکش های لفظی برای زن از سکوت مرگبار بهتر است؛
– ممکن است زن مسائل خصوصی زندگی را برای دیگران باز گوید و این رفتار، مرد را بسیار می آزارد؛
– گاهی زن، به دام مزاحمان تلفنی می افتد؛ زیرا حس زیباشناختی زنان از راه گوش ارضا می شود؛
– اختلالاتی مانند بی نظمی، پرخوابی، بی کاری، بی حوصلگی و بی نشاطی زن، پیامد سکوت مرد است و اگر ادامه یابد، ممکن است به اختلالات روانی نظیر حرف زدن با خود و مقدمات افسردگی بینجامد.
به هر حال باید توجه داشت که زنان نیاز دارند درون خود را خالی کنند و این، همسرانشان هستند که می توانند با هم سخنی، نشاط را به جمع خانواده به ارمغان بیاورند.

مهارت گوش دادن در مردان

بسیاری از آقایان با همسرانشان صحبت نمی کنند؛ اما بدتر از آن این است که به حرف های همسرشان هم گوش نمی دهند. آیا این رفتار مرد درست است؟
صحبت کردن همسران از ضرورت های زندگی است؛ اما اگر مرد مهارت سخن گفتن ندارد، دست کم باید به سخنان همسرش گوش فرا دهد؛ البته توجه داشته باشید که آقایان نمی توانند به راحتی خانم ها سخنان دیگران را بشنوند. مردان، غالباً شنونده های خوبی نیستند؛ اما باید در تقویت این مهارت بکوشند؛ زیرا سخن گفتن نوعی نیاز، و گوش دادن هنر و مهارت است. در اهمیت گوش دادن همین بس که آدمی در تاریکی نمی تواند ببیند؛ اما می تواند بشنود. خوب گوش دادن از ویژگی های انسان های برگزیده مانند پیامبر گرامی (ص) است که رسول خدا «اُذُنِ خَیر» (گوش خوب) بود. امیر مؤمنان (ع) هزار و چهارصد سال قبل، به همین مهارت اشاره فرموده که امروزه دانشمندان غربی آن را مایه ی استواری زندگی انسان ها دانسته اند:
مَن اَحسَنَ الإستماعَ تعَجَّلَ الإنتفاعَ: کسی که خوب گوش می کند، زود بهره می برد.
همین که خداوند به ما دو گوش و یک زبان ارزانی داشته، نشانه ی اهمیت گوش دادن و ترجیح آن بر گفتن است. تو را دو گوش دادند و یک زبان تا دو بشنوی و یک بگویی؛ پس لازم است مهارت گوش دادن در افراد تقویت شود.
راه های ارتباطی ما با همسرمان، خواندن، نوشتن، حرف زدن و گوش دادن است. ما اولی و دومی را در مدرسه و سومی را در خانه می آموزیم؛ اما چهارمی (گوش دادن) را نیاموخته ایم که باید آن را نیز فرا بگیریم.
زن و شوهری که به سخنان یک دیگر خوب گوش می کنند، کمتر دعوا خواهند کرد.
با توجه به ضعف آقایان در این مهارت، توصیه به آنان جدی تر است. با توجه به این که زن در طول روز زحمات فراوانی را چه در محل کار و چه در منزل متحمل می شود، دوست دارد شوهرش به سخنانش گوش دهد؛ بنابراین، مرد باید هنگام سخن گفتن زن، به او توجه کند. روزنامه خواندن مرد، دیدن تلویزیون، کار با رایانه، پیامک دادن با تلفن همراه و … هنگام گفت و گو، احساس بدی را در زن ایجاد می کند.
آقایان باید توجه داشته باشند که استفاده از حالت هایی مانند لبخند زدن و سر تکان دادن به علامت تأیید سخنان زن، ریز کردن چشم ها برای نشان دادن تمرکز روی کلامش و … تأثیر مطلوبی را بر او می گذارد.
اگر مرد به سخنان همسرش گوش ندهد، زن با خود سخن خواهد گفت که خطرناک است و احتمال دارد به اختلالات رفتاری و روانی تبدیل شود.
وقتی مرد به سخنان همسرش گوش نمی دهد، زن علیه شوهر خود حرف خواهد زد و گله و شکوه می کند که اقتدارشکن و نتیجه ی آن، آزردگی در زندگی است.
متأسفانه یکی از مهم ترین علل انحرافات اخلاقی برخی از زنان شوهردار به وسیله ی مزاحم های تلفنی، همین مسأله بوده که شوهرش به حرف هایش گوش نداده و چون مزاحمِ تلفنیِ نامحرم، شنونده ی خوبی است، به او گرایش پیدا می کند؛ البته خانم ها هم برای تشویق مرد به گوش دادن، باید به نکاتی توجه داشته باشند.

راهکارهای به حرف درآوردن مرد

چگونه زن می تواند در همسرش انگیزه ی صحبت ایجاد کند؟
برای ایجاد روحیه ی گفت و گو در همسرتان می توانید از شیوه های ذیل بهره ببرید:
1- زمان مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید. یک تا یک ساعت و نیم پس از ورود مرد به منزل، زمان جالبی برای گفت و گو نیست؛ پس در این فاصله از مردتان انتظار همزبانی نداشته باشید. این درنگ شما، به او اجازه می دهد خستگی کار روزانه را از تن بیرون کند.
انجام دادن چند کار همزمان، ویژگی زنان است و مردان چنین مهارتی را ندارند؛ بنابراین، زمان تماشای تلویزیون، روزنامه خواندن یا کار شوهرتان با رایانه را برای صحبت انتخاب نکنید؛ زیرا نمی تواند به خوبی سخنان شما را دریافت کرده، پاسخ دهد.
2- برای صحبت کردن با همسرتان، محدوده ی زمانی تعیین کنید؛ برای مثال، آیا وقت داری ده دقیقه درباره ی مشکل فرزندمان در مدرسه صحبت کنیم؟ در این صورت به نتیجه ی خوشایندتری خواهید رسید.
این را بدانید که مرد برای صحبت کردن به اندازه ی زن توانایی ندارد؛ از این رو، همین که پی بردید همسرتان آمادگی ادامه دادن ندارد، گفت و گو را به زمان دیگری واگذارید.
3- مردان به ویژگی سکوت مشهورند. سعی کنید در گفت و گو با آنان به نکته های اصلی بپردازید و از حاشیه رفتن بپرهیزید.
4- موضوع های مورد علاقه ی همسرتان را شناسایی و درباره ی آن ها صحبت کنید. به یاد داشته باشید که زنان، بحث و تبادل سخنان عاطفی، تربیت فرزندان، پخت و پز، مدل لباس و… را می پسندند؛ اما مردان بیشتر به تبادل اطلاعات، مسائل سیاسی و اقتصادی، کار و اوضاع و احوال جامعه علاقه دارند؛ به همین دلیل، در یک همایش علمی که هم زنان حضور دارند و هم مردان و هر دو با یک توان درباره ی مسائل علمی سخن می گویند، خانم ها هنگام صرف ناهار، دیگر درباره ی مسائل علمی صحبت نمی کنند؛ بلکه راجع به مهد کودک یا مدرسه ی بچه ها، پدر و مادر سالمند، بازسازی ساختمان، خرید و امور مربوط به منزل حرف می زنند؛ پس موضوعات مورد علاقه ی همسرتان را پیش بکشید تا زمینه برای گفت و گوی عاطفی نیز فراهم آید؛ همان گونه که در صحبت با دوست خود، موضوع مورد علاقه ی او را برمی گزینید:

حکایت بر مذاق مستمع گو اگر بینی که دارد با تو میلی
هر آن مجنون که با لیلی نشیند نباید گفتنش جز ذکر لیلی

چگونگی گفت و گوی زن با مرد

هر طور با شوهرم صحبت می کنم، نمی دانم چرا باز هم به من اعتنا نمی کند و به گفت و گو نمی پردازد؟
برای این که زمینه ی گفت و گو با همسرتان را فراهم کنید، راهکارهای ذیل را به کار گیرید:
1- قبل از صحبت با او اجازه بگیرید تا ببینید زمینه ی مناسب هست یا نه. اگر مرد آمادگی و زمینه نداشته باشد، به سخنان زن گوش نمی دهد؛ به ویژه اگر زن او را مجبور کند.
2- هنگام گفت و گو، احساس خود را بیان کنید و بگویید که چه چیزی شما را رنج می دهد؛ قضاوت نکنید و نگویید که مثلا تو با مادر من دشمنی.
3- از گریه کردن در صحبت با همسرتان بپرهیزید؛ زیرا او خودش را سبب آزار و در نتیجه اشک های شما می داند؛ در نتیجه احساس گناه می کند و برای فرار از این عذاب وجدان، سکوت را برمی گزیند.
4- سخنانی را به کار نبرید که نشانه ی بی اعتمادی شما به همسرتان باشد.
5- گفت و گو با همسرتان را به گونه ای مدیریت کنید که حالت بازجویی و محاکمه نداشته باشد.
6- خاطرات تلخ گذشته را در همنشینی ها یادآوری نکنید.
7- از صحبت های گله آمیز بپرهیزید.
8- زمان گفت و گو در معرض دید همسرتان قرار بگیرید؛ زیرا زاویه ی دید آقایان از چپ و راست و بالا و پایین محدود و بسته است؛ پس از آشپزخانه با شوهرتان صحبت نکنید.
9- هنگام هم صحبتی با همسرتان، خیلی نزدیک او نباشید؛ زیرا آقایان دور را بهتر می بینند و از همین رو در رانندگی موفق ترند.
10- با خدمات دادن به همسرتان، قابلیت گوش دادن او را بیشتر کنید.
11. پس از صحبت، از او تشکر کنید که برایتان وقتی را قرار داده و به سخنانتان گوش داده است.

 

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید