تقویت انگیزه با ایجاد رقابت

نوشته شده توسط
فروردین 14, 1396
188 بازدید
0 نظر

رقابت های مثبت، تأثیر بسیار نیکویی در پیدایش و تقویت انگیزه دارد. البته رقابتی که در آن گناه و تحقیر و تخریب دیگران و انتقام گیری و تهمت و سوء ظن نباشد.
دنیا، میدان مسابقه است و اسلام به مسابقه در جنبه های مختلف زندگی تأکید دارد. باید سعی کنیم در خانه و میان اعضای خانواده، در اداره و محیط اجتماعی، مدرسه و دانشگاه و کارخانه، فضای مسابقه و رقابت پدید آید.
حضرت سلیمان برای آوردن تخت بلقیس از منطقه ی سبأ، میان کارگزاران خود رقابت ایجاد کرد و فرمود: کدام یک از شما می تواند سریع تر آن را بیاورد؟ یکی گفت: قبل از بلند شدن از جایگاهت آن را می آورم. و دیگری گفت: در یک چشم به هم زدن می آورم.
تشویق به رقابت در کارهای خیر را قرآن با جملات «سابِقُوا»، «فَاستَبِقوا» و «سارِعُوا» مطرح کرده است و حضرت علی  در دعای کمیل از خداوند می خواهد که در میدان مسابقه شرکت کند: «خدایا من در میدان های مسابقات بر همه ی پیشینیان سبقت بگیرم و از همه ی شتابندگان، به درگاهت زودتر آیم.»
همچنین اسلام به مسابقه تیراندازی، اسب سواری، شنا و کشتی تشویق کرده و توجه ویژه ای به نوع جایزه دارد. در دنیای امروز به برنده یک تندیس، یا گلدان یا مدال و وسایل مصرفی جایزه می دهند، اما پیغمبر ما برای برندگان مسابقات، جوایز کاربردی و تولیدی مفید اهداء می کرد. همچون شتر حامله و یا درخت خرمای میوه دار.
جای بسیار تأسف است که امروزه به جای رشد و پیشرفت و رقابت سالم، مسابقات معمولاً منفی و در فضایی آلوده از کینه و حسادت بوده و همه به دنبال تخریب و تضعیف یکدیگرند و در تجمل گرایی و چشم و هم چشمی و به رخ کشیدن دارایی خود از یکدیدگر سبقت می گیرند.
قرآن می فرماید: «در کارهای خیر از هم سبقت بگیرید»؛ فلانی خدمت می کند، من چرا خدمت نکنم؟ او درسش را می خواند، نماز می خواند، رابطه با خدا دارد، من چرا چنین نباشم؟
پیامبر عزیز اسلام از طریق برگزاری مسابقه در مسائل مختلف معنوی، علمی، آموزشی، تفریحی و ورزشی، انگیزه ایجاد می کرد.
آن حضرت، خود در مسابقات اسب سواری و تیراندازی شرکت می کرد و یا برای آن مسابقات جایزه می داد.
خبر رسید که عده ای از مشرکان به قصد دستبرد به گوسفندان مردم به اطراف مدینه آمده اند. پیامبر  و جمعی از اصحاب برای سرکوبی آنان از مدینه خارج شدند و مشرکان را فراری دادند. در راه برگشت، قِتاده عرض کرد: یا رسول الله مایلید با هم مسابقه بدهیم؟ پیامبر فرمود: بله. مسابقه دادند و پیامبر برنده شد.
از اَنَس بن مالک پرسیدند: آیا در زمان رسول خدا شما مسابقه داشتید؟ گفت: آری، یک بار پیامبر  با اسبی که بر آن سوار بود مسابقه گذارد و پس از برنده شدن بسیار خوشحال بود.
روزی رسول خدا  به صحرا رفت و چوپانی که به قدرت و زور بازو مشهور بود، به آن حضرت گفت: حاضری با من کشتی بگیری؟ حضرت پرسید: جایزه چه باشد؟ گفت: یک گوسفند. پیامبر با او کشتی گرفت و بر او پیروز شد.
جوان اعرابی گفت: یک بار دیگر؟ حضرت فرمود: جایزه چیست؟ گفت: گوسفندی دیگر. حضرت دوباره با او کشتی گرفت و او را بر زمین زد. بادیه نشین گفت: تاکنون کسی نتوانسته بود پشت مرا به زمین برساند، اکنون دینت را بر من عرضه کن. پیامبر، اسلام را به او عرضه کرد و او مسلمان شد و آن حضرت دو گوسفندش را به او بازگرداند.
از کتاب «راهکار های تقویت انگیزه و نشاط» حجت الاسلام محسن قرائتی

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید