حریم شخصی زوجین و نقش آن در ارتباط صمیمانه همسران: قسمت پنجم

نوشته شده توسط
فروردین 19, 1396
522 بازدید
0 نظر

رضا آذریان
مشاور خانواده

حریم شخصی دنیایی است مستقل برای هر فرد که خودش تعیین می کند در چه زمانی و تا چه اندازه و حتی چگونه اطلاعاتی از این دنیا به دیگران انتقال یابد.
در رابطه صمیمانه ی همسران حریم خصوصی اهمیت ویژه ای دارد زیرا که بسیاری از مشکلات زناشویی ناشی از احترام نگذاشتن به حریم خصوصی یکدیگر و خدشه دار کردن آن است. علیرغم اینکه زندگی مشترک به معنی به اشتراک گذاشتن همه چیز با همسرمان است لیکن نمی توان انکار کرد که هر انسانی مستقل از دیگران است و این استقلال به معنی آن است که هر یک از ما به تنهایی برای خود قلمرویی داریم که مخصوص خود ماست مثل افکارمان، اهدافمان و مجموعه رفتاری که از ما سر می زند و تمام چیز هایی که ما را به خودمان می شناساند. برای داشتن همین موارد است که هر انسانی باید استقلال این را داشته باشد که در مورد مسایل شخصی خود تصمیم بگیرد.
پیامد های نداشتن حریم شخصی
۱) داشتن احساس بد در زندگی مشترک و پرخاشگری و عصبی بودن
۲) پیدا کردن شخصیتی کاملاً وابسته که بدون همسرش هیچ کاری نمی تواند انجام دهد و از خود هیچ چیز ندارد.
احترام به حریم خصوصی به آن معنا نیست که زن و شوهر از فکر و احساس هم خبر نداشته باشند و برایشان مهم نباشد که درون همسرشان چه می گذرد، بلکه به آن معناست که به احساسات و افکار هم احترام بگذارند و حقوق طبیعی یکدیگر را سلب نکنند. در واقع همسران مالک هم نیستند بلکه شریک زندگی همدیگرند و وظیفه شان این است که در هر کاری با هم مشورت کنند نه این که صد در صد به حرف هم گوش دهند. اگر این طور باشد به تدریج خودتان را فراموش می کنید و زندگی برایتان کسالت بار خواهد شد و بعد از مدتی خسته می شوید و احساس عدم خوشبختی به شما دست می دهد.
خیلی ها فکر می کنند داشتن حریم خصوصی در زندگی مشترک با تعهدی که بین زن و شوهر وجود دارد، منافات دارد. اصلاً این گونه نیست، در این که همه زوج ها باید رضایت همسران خود را جلب کنند شکی نیست اما این به معنای اطاعت بی چون و چرا از همسر هم نیست، بلکه این است که باید در همه چیز با او مشورت کنیم و با هم به گفتگو بپردازیم تا بهترین راه ها را با کمک و راهنمایی هم انتخاب کنیم.
توجه به علایق خود و در نظر گرفتن عقاید و افکار شخصیمان به معنی احترام به حریم خصوصیمان است اما این اهمیت دادن باید بدون افراط و تفریط باشد تا تاثیر آن در زندگی مثبت باشد.
در عبارت کلی، «حریم خصوصی» یعنی زمانی در روز مختص شماست که به کارها و علایق شخصیتان در چارچوب خانواده برسید.
«حریم خصوصی» یعنی شما می توانید زمانی را با خود خلوت کنید و کسی مزاحم شما نباشد.
«حریم خصوصی» یعنی شخصیت ناب شما که در رفتارتان جلوه گر خواهد شد و روز به روز در حال پیشرفت و تکامل خواهید بود.
اگر بتوانید بدون پیش داوری به این راهکارها عمل کنید و حریم خصوصی خود و همسرتان را در نظر بگیرید، زندگی مشترکتان زیباتر خواهد شد.
در این باره چند مورد را یادآور می شوم؛ در رعایت حریم شخصی زوجین باید:
* همسر را پذیرفت و از تلاش برای تغییر وی به مدلی که ما دوست داریم پرهیز کرد (زندگی مشترک خواه ناخواه در رفتار افراد تغییراتی به وجود می آورد اما شخصیت اصلی افراد در زندگی مشترک فرقی نخواهد کرد.)
** همسران باید همدیگر را باور کنند و شخصیت یکدیگر را بشناسند و بپذیرند در این صورت بسیاری از مشکلاتشان حل خواهد شد. بعضی از زوجین پس از گذشت سال ها هنوز بر سر مسائلی کاملاً ابتدایی مشکل دارند در صورتی که مسائل را در زندگی یا باید حل کرد و یا هضم.
*** یادتان باشد حریم خصوصی باید در چارچوب زندگی زناشویی بگنجد و مانع رسیدگی به وظایف طرفین نشود در این صورت برای جلب رضایت همسرتان باید حریم خصوصی خود را کمی تغییر و با شرایطتان وفق دهید که با کمی خلاقیت می توانید به هر دو این ها برسید.
فواید یک حریم خصوصی
۱) انسانی که به حریم خصوصی اش احترام گذاشته می شود، عزت نفس و اعتماد بنفس کافی برای زندگی دارد.
۲) داشتن حریم خصوصی به انسان انگیزه پیشرفت در زندگی و مقابله با مشکلات آن را می دهد.
۳) انسان در حریم خصوصی اش به خودش اهمیت می دهد و به خودش می اندیشد. این فرصتی است که با خود رو به رو شود و رفتار و اعمال خود را مورد قضاوت قرار دهد و به اصلاح آن ها بپردازد.
۴) انسان در خلوت خود بدون ریا و تظاهر و بدون اثر گرفتن از هیچ چیز و هیچ کس به تفکر می پردازد و نتایج بهتر و دقیق تری خواهد گرفت.
۵) کسی که حریم خصوصی اش را محترم بشمارد، به حریم خصوصی دیگران نیز احترام خواهد گذاشت و همین در ایجاد ارتباطش با دیگران و بخصوص همسرش تاثیر مثبت دارد.

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید