محافظت در برابر آفتاب

نوشته شده توسط
بهمن 5, 1395
163 بازدید
0 نظر

مارجوری ام بیکر
آیا به خاطر دارید در کودکی چقدر دچار آفتاب سوختگی می شدیم؟ کارشناسان پزشکی بر این باورند که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، بزرگترین علت ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس می باشد.
اما در معرض آفتاب بودن بطور منظم در طول سال، منجر به آسیب های پوستی دراز مدت می شود. به عنوان مثال، برنزه شدن رنگ پوست یکی از نشانه های آسیب پوستی است. حتی کودکان با رنگ پوست تیره تر، که خود محافظ طبیعی در برابر نور خوشید است نیز در معرض خطرند.
هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش،UVA و UVB، به پوست آسیب می رساند. این صدمه می تواند شامل اثرات زودهنگام مانند سوختگی، واکنش حساسیت به نور(مانند خارش)، آسیب سلولی و بافتی باشد تا عواقب طولانی مدت مانند چین و چروک و سرطان پوست. کارشناسان بر این باورند که اشعه UVA همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.
شما می توانید با برداشتن گام های درست، از پوست کودکتان در برابر نور خورشید محافظت کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب
بسیاری از متخصصین پوست معتقدند کودکان و نوجوانانی که بطور منظم از کرمهای ضد آفتاب استفاده می کنند، بطور قابل توجهی خطر بروز بیماری پوستی و ابتلا به سرطان پوست را در خود کاهش می دهند.
برای محافظت از کودکان:
 از کرمهای ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید که به محافظت از پوست در برابر هر دو اشعه UVA و UVB کمک می کند و باید شماره SPF (فاکتور حفاظت در برابر آفتاب) آن حداقل 15 باشد.
 لبها را فراموش نکنید. از کرم لب با SPF حداقل 15 استفاده کنید.
 برای جذب بیشتر، مقدار زیادتری کرم استعمال کنید (حداقل یک کف دست پر برای تمام بدن) حدود 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن. فرقی نمی کند از کدام محصول استفاده می کنید، پس از شنا یا تعریق، دوباره کرم بزنید.
این را بدانید که هیچ ضد آفتابی بطور کامل جلوی اشعه آفتاب را نمی گیرد. حتی کودکی که ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کرده نیز در معرض اشعه های ماوراء بنفش قرار خواهد گرفت.

لباس های محافظ UV
علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاب، پوشیدن لباس های مناسب نیز کودک شما را در برابر اشعه های مضر بیشتر حفاظت خواهد کرد. هنگام بازی در فضای باز مانند پارک، بهتر است کودک کلاهی بپوشد که بر گردن، گوش ها و صورتش سایه اندازد. اشعه های ماوراء بنفش خورشید از برخی لباسها عبور می کنند. حتی بدون اثر آشکاری از آفتاب سوختگی بر روی پوست، می تواند سرطان پوست را موجب شود. از آنجاییکه آسیبهای قبلی خورشید بر لایه های زیرین پوست اثر می گذارد، این اشعه های دیگر می تواند آسیب بیشتری برساند.
تحقیقات انجام شده در مدرسه پزشکی مورهاس در آتلانتا، جورجیا، نشان داد که پوشیدن یک پیراهن نخی سفید فقط به اندازه استفاده از یک کرم ضد آفتاب با SPF 5 اثر دارد. چنانچه پیراهن خیس باشد یک سوم دیگر از خاصیت حفاظتی اش کاسته می شود. همچنین با وجود بازتاب نور در ماسه و آب در ساحل، میزان آسیب دوبرابر می گردد.
انجمن سرطان آمریکا نکات زیر را برای بیشترین دریافت حفاظت از لباس های کودک توصیه می کند:
 برای یک روز آفتابی لباس های 100% پلی استر انتخاب کنید.
 به جای لباس سفید لباسهای تیره بپوشید. رنگ های تیره به دلیل خاصیت جذب اشعه UV،5 برابر بیشتر از رنگ سفید محافظ در برابر نور هستند.
 لباس های بافته شده از پارچه های محکم را انتخاب کنید.
 لباس را مقابل نور بگیرید و با دیدن میزان عبور نور از پارچه، نوع بافت آن را بررسی کنید.
 بعد از شنا، لباس خشک به تن کنید و یا خود را کاملاً بپوشانید.

سایر اطلاعات مهم
برای محافظت از کودک در برابر آفتاب نکات زیر را به خاطر بسپارید:
 خورشید بیشترین تابش را در ساعات بین 10 صبح تا 3 بعد از ظهر دارد. بر طبق این، برنامه بازی کودکتان را در فضای باز ترتیب دهید.
 لباسی را بر کودک بپوشانید که حداکثر خاصیت حفاظت در برابر خوشید را داراست. کلاهی با 7 تا 8 سانتیمتر لبه در اطرافش، لباس های آستین بلند و شلوار، بهترین انتخاب ها هستند.
 عینک آفتابی می تواند از چشم کودک حفاظت کند. عینک هایی که در برابر اشعه UVA و UVB محافظ هستند. اشعه های UV ممکن است باعث ایجاد آب مروارید شوند. عینکهایی با لنز بزرگتر که کاملاً به صورت می چسبد نیز مناسب ترند.
 نوجوانانی که در فضای باز کار می کنند، مانند نجات غریق، باغبان یا کارگر ساختمانی، بیشتر در معرض خطر هستند زیرا سلولهای آنها در حال تقسیم و تغییر بیشتری نسبت به بزرگسالان است. آنها قبل از بیرون رفتن به محافظت کافی نیاز دارند.
 نوجوانان را از رفتن به سالنهای برنزه کردن منصرف کنید. دستگاه های برنزه به همان اندازه نور خورشید می تواند به پوست و چشم آسیب رساند.
 نوزادان زیر 6 ماه را در معرض نور خورشید قرار ندهید. کرم ضد آفتاب ممکن است پوست نوزاد را تحریک کند و به خصوص چشم او در برابر آفتاب آسیب پذیرتر است.

آنچه می بایست درباره سرطان پوست بدانید
متخصصان پوست معتقدند خورشید بزرگترین عامل سرطان پوست می باشد. آمار بالای در حال رشدی از شیوع این نوع سرطان در نوجوانان در دسترس است.
دو نوع از سرطان پوست، سلول بازال و سلول سنگ فرشی، اگر زود تشخیص داده شوند معمولاً قابل درمان است.
نوع سوم سرطان، ملانوما، در صورت تشخیص دیر هنگام، منجر به مرگ می شود. این موارد سریعتر از دیگر انواع سرطان رو به افزایش است. ملانوما در طی 20 سال گذشته به بیش از 100% افزایش یافته. تشخیص زود هنگام آن در کسب موفقیت در درمان بسیار مؤثر می باشد.
دیگرعوامل متعدد در افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست:
 بروز تاول در اثر آفتاب سوختگی در کودکان و نوجوانان
 سابقه ارثی سرطان پوست
 رنگ روشن پوست، مو و چشم
 برنزه کردن و آفتاب سوختگی مکرر
 خال هایی که در شکل و رنگ نامنظم هستند، خارش و یا خونریزی دارند.

منبع : انجمن سرطان آمریکا

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید