افسردگی پس از زایمان

نوشته شده توسط
بهمن 12, 1395
225 بازدید
0 نظر

دکتر ایرج وثوق
(روانپزشک)
مُراجع: همسرم حدود دو ماه است که زایمان کرده؛ زودرنج شده، زود خسته می شود و بی حوصله است، از بودن با فرزندمان لذّت نمی برد، خوابش کم شده و دوست ندارد با اطرافیان رفت و آمد کند، بیشتر گریه می کند و می گوید: «حوصله ی بچّه ی مان را ندارم»، کارهایش را نمی تواند مثل گذشته انجام دهد؛ به نظر شما چه اقدامی صحیح است؟
مشاور: علائمی که ذکر می کنید، علائم اختلال افسردگی پس از زایمان است. اختلال افسردگی پس از زایمان یک اختلال روانپزشکی است که یک یا دو ماه بعد از زایمان شروع می شود و یا می تواند چند ماه پس از تولّد نوزاد شروع شود. حدود یک سوّم از زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان شروع علائم شان در طول دوران بارداری است (علائم به تدریج از هفته ی بیستم حاملگی بروز پیدا می کند) و علائم عموماً پس از زایمان هم ادامه خواهد داشت. علائم غمگینی، خُلق پایین، زودرنجی، خستگی، بی خوابی، تغییر اشتها، لذّت نبردن (anhedonia)، کاهش میل و علاقه به روابط زناشویی، افکار منفی و احساس گناه، اضطراب، اجتناب از برقراری رابطه با دیگران، اشتغال ذهنی با موضوع مرگ یا افکار خودکشی و بعضاً علائم روان پریشی یا سایکوز از مهمترین علائم اختلال افسردگی پس از زایمان است. این اختلال معمولاً زمینه ی ارثی دارد و شانس تکرار آن در بارداری های بعدی وجود دارد. دارودرمانی و روان درمانی (درمان شناختی – رفتاری و درمان های حمایتی) و نیز درمان های تکنولوژیک (مثل TDCS) از مهمترین درمان های موثر برای اختلال افسردگی پس از زایمان است. لازم به ذکر است که در صورت مصرف دارو بعد از سه یا چهار هفته علائم بهبودی ظاهر می شوند و مدّت زمان لازم برای درمان دارویی 6 الی 9 ماه می باشد، بهبودی علائم به معنی قطع دارو نمی باشد و باید تحت نظر روانپزشک دارو قطع گردد. همچنین به نقش همسر در کمک و حمایت و مشارکت در امور منزل نیز باید اشاره کرد.

TDCS (تحریک الکتریکی مستقیم جمجمه) یکی از جدیدترین و موثرترین شیوه های درمان روانپزشکی اختلال افسردگی پس از زایمان می باشد که در درمان سریع و بی آسیب برای افراد مبتلا به اختلال مذکور نقش مهمّی دارد. در این روش با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف (حدّاکثر تا 2 میلی آمپر) نواحی خاصّی از مغز را تحریک می کنند که این کار می تواند اثرات درمانی بر جای بگذارد. در مورد خانم های حامله ای که از این اختلال رنج می برند و نیز در مواردی که به علّت محددیّت هایی نمی توان به آنها داروی ضدّ افسردگی تجویز کرد یکی از روش های درمان، انتخاب TDCS است چون در دسترس و کم عارضه و کم هزینه است. این عمل از طریق ایجاد ارتباطات جدید بین سلول ها و یا ایجاد ارتباط سلول های سالم با سلول های آسیب دیده در مجموع به بازتوانی و ترمیم و بهبود و درمان اختلالات روانپزشکی قابل درمان به این شیوه از جمله اختلال افسردگی پس از زایمان می انجامد.

زمانی که مادرانِ افسرده:
1) افکار آسیب رساندن به خود و نوزاد خود داشته باشند،
2) اختلال جدی در خواب و اشتها و خوراک شان مشاهده شود،
3) علائم توهم و هذیان وجود داشته باشد ،
مورد،اورژانس روانپزشکی تلقّی می شوند و نیاز به درمان جدّی و در بسیاری از موارد نیاز به بستری دارند.

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید