ارتباط صمیمانه همسران

نوشته شده توسط
بهمن 15, 1395
166 بازدید
0 نظر

رضا آذریان
مشاور خانواده

زندگی مشترک پایدار بر پایه اخلاق و معنویات، با صمیمیت، ریشه دار و پر محتوا می شود.
صمیمیت پارامتری قوی و اجتناب ناپذیر در جهت استحکام روابط در زندگی است و به گونه های مختلف تعریف می شود و در یک شکل نسبتاً کامل میتوان گفت: صمیمیت حاصل بلوغ اجتماعی، عاطفی و روانی فرد است که طی آن تبادل احساسات و خواسته های اصیل شخص بطوریکه پیامد آن سازنده باشد، صورت می پذیرد.
ارتباط صمیمانه همسران از دیدگاه اسلام در آیات مختلف با آفریدن جفتی از جنس یکدیگر که در کنار هم آرامش یابند و میانشان عشق و محبت و مهربانی قرار داده شود و با رفتار جوانمردانه تعریف شده است. (سوره روم / آیه ٢١)
همچنین توصیه معاشرت به معروف بین زن و شوهر با نشانه هایی از قبیل: حسن خلق، اکرام و احترام به همسر، محبت و اظهار آن، پوشاندن عیوب همسر، عفو و گذشت، مدارا کردن و مشورت و تبادل نظر مورد تأکید فراوان قرار گرفته است.
می توان گفت زندگی مشترک یک زوج پس از شروع در طی مسیر خود لاجرم از مراحلی عبور می کند و آغازین مرحله آن ماه عسل نام دارد که طی آن زوجین در هیجان و عشق رابطه خود گم می شوند، جذابیت جنسی در این دوره بسیار است و گاهی از قبل ازدواج (دوران آشنایی) تا چند ماه بعد از آن طول می کشد. این دوره عموما کوتاه است.
در مرحله دوم که می توان از آن به عنوان دوره آگاهی نام برد، زوجین با مسائلی روبرو شده که بعضا با تصورات و انتظارات قبلی آنها متفاوت است. در این حال به تفاوت های انسانی، هویتی و جنسیتی و خانوادگی یکدیگر پی برده و نواقص و مشکلات طرف مقابل و خانواده اش نمایان می شود.
در این مرحله اختلافات بیشتری نسبت به دوران آشنایی وجود دارد و به طور طبیعی برخی احساسات مثل تنهایی و نا امیدی و … اتفاق می افتد.
سومین مرحله که از آن با عنوان تعارض یاد می شود، اختلافات و سوءِ تفاهمات بیشتر شده و طی آن شاهد عادی شدن ارتباط زناشویی و ناسازگاری هایی هستند. در این مرحله نوسان انرژی طرفین بیشتر مشاهده می گردد.
مرحله چهارم دوره سازندگی است، به عبارتی زوجین حامی یکدیگر شده و تلاش مجددی برای بازگرداندن طراوت به زندگی شان با پی بردن به نیاز ها و کنترل اختلافات و … انجام می دهند و سعی می کنند با این تلاش رابطه خود را عمیق تر کرده تا شرایط مطلوب زندگی شان را حفظ کنند.
در مرحله پنجم به حالتی از موفقیت یا جدایی دست می یابند که در حالت اول یعنی موفقیت زوجین با تفاهم و کنار آمدن با تفاوت های یکدیگر، چارچوب جدیدی برای ادامه زندگی خود بنا می نهند و در حالت دوم یعنی جدایی فقط به جنگ قدرت پرداخته و نمی توانند با اختلافات موجود کنار بیایند و نهایتا به طلاق عاطفی و جدایی می رسند.
به طور کلی، گذر از پنج سال اول زندگی مشترک بسیار مهم و پر تلاطم است که همزمان با گذر منطقی و معقولانه از پنج مرحله یاد شده، صبر و گذشت فراوانی را می طلبد و به زوجین پیشنهاد می شود عشق و محبت فیما بین را تقویت کرده تا بواسطه آن بتوانند با علاقمندی از تناقض ها و اختلافات گذشت نموده و با صبر و بردباری تلاش و کوشش فراوانی در مرحله سازندگی بنمایند (آموزش و مشاوره در این مرحله بسیار مهم و اثرگذار می باشد) و برای محبتی که بین ایشان وجود دارد از بعضی اختلاف سلیقه ها عبور کرده و به ثبات و پایداری در روابط برسند. از این مرحله به بعد، درجه رضایتمندی زوجین است که به این ثبات عمق می بخشد و در آینده به آن خواهیم پرداخت.

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید