اقتدار و صلابت همراه با محبوبیت

نوشته شده توسط
بهمن 15, 1395
192 بازدید
0 نظر

سید مهدی واعظ موسوی
مردى بى مسئولیت و بى فکر، همیشه به دنبال خوشگذرانى و هوسرانى بود و هیچ گاه حضور فیزیکى و معنوى در خانه نداشت و نیازهاى مادى و معنوى همسر و فرزندانش را تأمین نمى کرد.
گاه گاهى برای مدت کوتاهی به خانه باز مى گشت و در همان مدت کوتاه، به بهانه اى همسر و فرزندانش را به باد کتک مى گرفت. روزى همسر و فرزندان نجیب و صبورش زبان به شِکوه گشودند و گفتند: ما که با حضور نداشتن و بى مسئولیتى تو ساخته ایم و اعتراضى نمى کنیم، در حالى که نه هزینه هاى ما را مى پردازى و نه محبتى روا مى دارى، برای چه کتک می زنی؟!
مرد نادان با کمال پررویى پاسخ داد: وقتى نه حضور دارم و نه نفقه مى پردازم، اگر گاه گاهى شما را کتکى نزنم، از کجا مردم بدانند که من شوهر و پدر این خانواده ام؟
آرى! گویا برخى مردان بى مسئولیت مى خواهند مردانگى خود را با خشونت و داد و فریاد به اثبات برسانند، در حالى که مردان فهیم و عاقل در مدیریت، نیازى به عربده کشى نمى بینند. بد نیست بدانیم تدبیر و زیرکى، ما را از شتابزدگى بى نیاز مى کند. برخى مردان گمان مى کنند که اگر خشونت نداشته باشند، مدیریت آنان مخدوش مى شود و در واقع از همان آغاز مى خواهند «گربه را دم حجله ذبح کنند» و گاه و بى گاه زهر چشمى بگیرند تا همسر و فرزندان حساب ببرند.
در حالى که باید بدانند به طور کلى ٣ نوع مدیر وجود دارد:
نوع اول؛ مدیر ضعیف و منفعل که کسى از او حساب نمى برد.
دوم؛ مدیر خشن که از ترس، همه از او حساب مى برند.
سوم؛ مدیر با صلابت و مقتدر که در عین حال محبوب نیز هست و اعضاى خانواده و یا سازمان، با اشتیاق از او اطاعت مى کنند. مدیریت اسلامى از این نوع است.
امیرالمؤمنین على مى فرمایند: «الکَریمُ عِندَ الناسِ مَحبوبٌ مُهابٌ»
«کریم پیش مردم دوست داشتنى و با شکوه است»
یعنى محبوبیت با مهابت جمع شدنی است، از این رو هر انسانى مى تواند نزد دیگران هم محبوب باشد و هم مقتدر و با صلابت.

محبوبیت با اقتدار و صلابت جمع مى شود، اما محبوبیت با خشونت جمع نمى شود؛ به بیان دیگر انسان خشن نمى تواند محبوب باشد، اما انسان مقتدر و با صلابت مى تواند محبوب دیگران باشد.
از این رو ما به همه مدیران در عرصه خانواده و اجتماع سفارش مى کنیم که خلاقیت و ذوق خود را به کار گیرند و همواره تعادلى بین اقتدار و محبوبیت خویش برقرار سازند.
خشونت کار هر بى هنرى است، همان طور که ضعیفان نیز بى هنران اند، اما مقتدرِ محبوب هنرمند است که توانسته است زیرکانه و مدبرانه بین اقتدار و محبوبیت تعادل برقرار سازد، به گونه اى که اقتدارش به محبوبیتش لطمه اى وارد نسازد و محبوبیتش اقتدار او را مخدوش نکند.
امام صادق نیز به خانم ها سفارش مى کنند که حریم مدیریت مردان را نگه دارند (و حیاطته) تا مردان به هنگام لغزش خانم ها بر آن ها نه تنها خرده نگیرند، بلکه چتر حمایت عاطفى خود را نیز بر سرشان بگشایند! (لیکون ذلک عاطفا علیها عند ذله تکون منها)

درباره نویسنده

سید مهدی واعظ موسوی، سردبیر و صاحب امتیاز ماهنامه خانواده خوشبخت

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید