محبت پذیری زنان

نوشته شده توسط
بهمن 22, 1395
461 بازدید
0 نظر

حسین دهنوی
کارشناس مسائل خانواده

علت نیاز زن به محبت
کارشناسان مسائل تربیتی و مشاوران خانواده درباره ی محبت به زن، بسیار تأکید می کنند. علت این همه تأکید چیست؟

دلیل این همه تأکید، نیاز زن به محبت است. محبت به زن، به منزله ی اکسیژن برای ادامه ی زندگی است. محبت در زن واقعیتی قطع نشدنی و پیوسته است؛ یعنی توجهی مستمر که هیچ گاه ناپدید نمی شود؛ حتی زمانی که مشغول کار یا انجام وظیفه است و آن کار هیچ گونه ارتباطی با مقوله ی محبت ندارد.
احساس ارزشمند بودن در زن به این است که چقدر در عشق ورزیدن و محبت کردن به همسر خود موفق بوده است. محبت و ابراز آن در زندگیِ زن بر همه چیز پیشی دارد و این را خداوند مهربان در وجود او نهاده و علت آن، جایگاه و رسالتِ تربیت فرزند است که بر عهده دارد.
دلیل تأکید پیامبران و امامان معصوم  دراین زمینه، همین نیاز مهم و اساسی است.
پیامبر اکرم  فرمودند: «کلّما ازداد العبد ایماناً ازداد حبّاً للنساء»
هر مقدار ایمان بنده بیشتر باشد، محبتش به زنان افزونتر است.
امام صادق  نیز فرمود: «ما اظنّ رجلاً یزدادُ فی الایمان خیراً الّا ازدادَ حُبّاً للنساء»
گمان نمی کنم مردی در ایمان پیشی بگیرد؛ مگر آن که به زنان محبت داشته باشد.
و نیز از همان امام شریف نقل شده است: «کلّ من اشتدَّ لنا حبّاً اشتدَّ للنساء حبّاً»
هر کس ما را بیشتر دوست داشته باشد، به زنان بیشتر محبت می کند.
این سفارش ها در سیره ی آنان به خوبی مشاهده می شود که خودشان چقدر به همسرانشان محبت می کرده اند.
رسول خدا  فرمود:
من با محبت ترین شما نسبت به همسرم هستم.
از امام صادق  نیز روایت شده است: مِن اخلاق الانبیاء حبُّ النساء
این همه تأکید، به دلیل سود فراوان و آثار و برکاتی است که در محبت کردن مرد به زن وجود دارد.

محبت به زن از نگاه اسلام
دین اسلام چقدر درباره ی محبت مرد به زن تأکید کرده است؟

اسلام درباره ی مهربانی مرد به زن، بسیار تأکید کرده است. سیره ی عملی پیشوایان دین نیز همین مطلب را می رساند و نشان می دهد که پیامبر گرامی و امامان معصوم  به همسرانشان بسیار مهر می ورزیده اند. در چهارده قرن تاریخ اسلام، در زندگی برگزیدگان حتی یک مورد بی مهری به همسر مشاهده نمی شود. پیامبر اکرم  فرمود: بهترین شما کسی است که با زن خود، سازگارتر و درباره ی او خیرخواه تر باشد.
حضرت ملاک بزرگواری مرد را تکریم زن دانسته و فرموده:
زنان را بزرگواران، تکریم، و فرومایگان تحقیر می کنند.
در تعبیر بسیار زیبای دیگری از آن بزرگوار آمده: احسنُ الناس ایماناً احسنُهم خُلقاً و اَلطَفَهُم بأهله و انا ألطَفُهُم بأهلی.
بهترین مردم از نظر ایمان، خوش اخلاق ترین آنان و مهربان ترین با خانواده هستند و من مهربان ترین شما به خانواده ام هستم.
برخی دیگر از این آموزه های گران بها، زنان را امانتی نزد مردان معرفی کرده اند.
حضرت علی  فرمود: انهنّ امانه الله عندکم فلاتضاروهن و لاتَعضلوهنَّ.
زنان شما امانت های خدا در دست شمایند؛ آنان را نیازارید و بر آنان سخت نگیرید.

محبت به زن، عامل آرامش
با این که شب و روز برای رفاه و آسایش همسرم می کوشم، نمی دانم چرا در زندگی نشاط کافی ندارد. به نظر شما علت چیست؟

انسان ها نیازهای گوناگونی دارند. در طبقه بندی ها از جمله طبقه بندی مزلو، یکی از نیازهای جدی انسان در کنار نیازهای فیزیولوژیک مانند آب، غذا، هوا و غریزه ی جنسی، نیاز به امنیت و محبت است که در زن بیشتر وجود دارد.
شاید شما به همان نیازهای دسته ی اول توجه کرده و از نیازهای دسته ی دوم یعنی محبت غافل شده اید. تأمین نیازهای مادی زن، برای او رفاه و آسایش می آورد؛ اما آرامش نمی آورد و آسایش با آرامش بسیار متفاوت است.
آسایش، با تأمین نیازهای مادی ایجاد می شود و آرامش با علاقه ورزیدن و تأمین نیاز زن به محبت پدید می آید.
جالب است بدانید که برای زن، رفاه و آسایش در کنار آرامش معنا می یابد؛ یعنی اگر دنیا را به پایش بریزید ولی احساس کند که او را دوست ندارید، این همه نعمت برایش هیچ ارزشی نخواهد داشت. زن حاضر است با بسیاری از کمبودهای مادی زندگی بسازد؛ اما احساس کند شوهرش به او علاقه مند است؛ پس اگر می خواهید همسر با نشاطی داشته باشید، به این نیاز قلبی او توجه کنید.
برنارد شاو می گوید: «اگر زن در چهل سالگی جوان است به این علت است که شوهرش او را دوست دارد».
یک ضرب المثل انگلیسی می گوید: «زنِ خوب، محصول شوهر خوب است»؛ یعنی شوهری که به همسرش توجه عاطفی دارد.
سفارش ما به آقایان این است که اگر می خواهید همسرتان به پیری زودرس، سردمزاجی و جذب مرد بیگانه و … دچار نشود، به او محبت کنید؛ چرا که بی توجهی شما باعث فشار روحی، و فشار روحی سبب کاهش هورمون های جنسی و در نتیجه سردمزاجی می شود و امکان دارد همسرتان با کمترین توجه عاطفیِ مرد بیگانه به خطا رود.

راهکارهای ایجاد محبت بین زن و مرد
برای ایجاد محبت بین زن و مرد چه باید کرد؟

مهم ترین عامل مهرورزی در جمع صمیمی خانواده، توجه به راهکارهای ایجاد محبت و برگزیدن رفتارهای تأثیرگذار بر دیگران و تعامل درست است که به مرد یا زن اختصاص ندارد.
تعامل درست، چیزی است که امروزه در جهان خیلی به آن توجه می شود و با عنوان تأثیر متقابل افراد یا راه های تأثیرگذاری خوب بر دیگران و محبوب شدن به آن اهمیت فراوانی می دهند.
درمنابع دینی ما نیز مهربانی، خوش خویی، فروتنی، ایثار و گذشت، همدلی و غم خواری، وفاداری، صداقت، رعایت انصاف، قدردانی و بیش از همه، دینداری، راهکارهای جلب محبت معرفی شده اند.
قرآن کریم می فرماید: «انّ الذین آمنوا و عملوا الصالحات سَیَجعَلُ لهم الرَّحمن وُدّاً»
کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند، خداوند برای آنان محبتی در دل ها قرارخواهد داد.
معاشرت نیکو به اندازه ای مهم است و فراگیری آداب آن به اندازه ای ضرورت دارد که یکی از باب های کتاب کافی، تألیف مرحوم کلینی را به خود اختصاص داده است و امروزه همین آموزه های دینی چهارده قرن قبل مسلمانان، با عناوینی مانند تکنیک های موفقیت، در جهان عرضه می شود و مخاطبان بسیاری دارد.
دعا برای ایجاد محبت بین زن و مرد
آیا دعا یا ذکر خاصی از سوی معصومان  برای ایجاد محبت میان زن و مرد بیان شده است؟

نفسِ دعا برای ایجاد محبت بین زن و مرد خوب است و برای این منظور حتما باید به درگاه ربوبی حق تعالی و دامان معصومان  پناه برد؛ زیرا دعا کلید رحمت الهی و بازگشایی آن معرفی شده است: الدعاءُ مفتاح الرَّحمه.
اهمیت و ارزش دعا به حدی است که دکتر الکسیس کارل، روانشناس اروپایی نیز به آن توجه کرده، می گوید: «دعا قدرتمندترین صورت انرژی است که انسان می تواند آن را ساطع کند»؛ اما پژوهش ها نشان می دهد که دعای مخصوصی برای این منظور ثبت نشده است. اگر هم در برخی منابع مانند دعاهای محبت (عشق)، چشمه ی رستگاری، گنجینه ی معنوی، گوهر شب چراغ، مجمع الدعوات الکبیر، سر المستتر و… سفارش هایی برای ایجاد محبت شده، تا به حال سند معتبری برای آن ها به دست نیامده است؛ البته ناگفته نماند در منابع روایی معتبر نظیر کافی، وسائل الشیعه و بحارالانوار روایاتی به چشم می خورد که به اسباب محبت مانند فروتنی، خوش اخلاقی و … اشاره کرده اند؛ اما این اسباب به همه ی عرصه های زندگی مربوط می شود و به زیاد شدن علاقه ی همسران اختصاص ندارد.
در کتاب شرح دعای صباح مرحوم خویی، ذکر شده است که مداومت بر دعای صباح، باعث می شود که انسان در بین مردم عزیز شود (و یصیرُ فی نظر الخلائقِ معزَّزاً مکرَّماً) که آن هم درباره ی محبت بین زن و مرد نیست.
این مطلب در کتاب های روایی ما وجود ندارد و محمد قطب الدین نیریزی می گوید: من این مطلب را از روی خط کوفی میرزا ابراهیم قزوینی نوشتم که او هم از روی خط امیرمومنان  نوشته است؛ پس برای ایجاد محبت بین زن و مرد، دعای خاصی نیست و زن می تواند با زبان خودش از خداوند بخواهد که محبت شوهرش را به او بیشتر کند و کنار آن؛ صداقت، خوشرویی، گذشت، احترام به شخصیت یکدیگر در جمع خانواده، آثار خوشایندی را به ارمغان می آورد و به پیوند هر چه محکم تر می انجامد.

خوراندن دعا برای جلب محبت
آیا برای جلب محبت همسر می توان دعاها و نقش هایی را با گلاب و زعفران نوشت و شربت آن را به شوهر داد؟ آیا چنین راه هایی اثر خوبی دارند؟

یک اصل اساسی و بسیار مهم را باید بدانید و آن این که تا اخلاق پسندیده بر زندگی ها حاکم نباشد، هیچ یک از این دعاها و ذکرها سودمند نخواهد بود؛ پس به جای این گونه کارها به رفتار خود بنگرید و بررسی کنید که آیا احترام و اقتدار همسرتان را حفظ کرده اید؟ آیا به خواسته های او اهمیت داده اید؟ آیا به میزان لازم به خانواده اش توجه کرده اید؟ و ده ها سوال دیگر که با دقت در هریک و پاسخ به آن ها می توانید زندگی تان را آباد کنید.

از بین بردن محبت زن و مرد با جادو
بعضی بی توجهی مرد به همسرش را اثر جادو می دانند. آیا می توان با جادو و مانند آن میان زن و شوهر جدایی انداخت؟

جادو کارهای خارق العاده ای است که وجود خارجی دارد و انکار کردنی نیست. در قرآن کریم نیز بیش از پنجاه مورد واژه ی سحر (جادو) و مانند آن در سوره ی بقره، یونس و … به کار رفته است. سحر در قرآن دو معنا دارد:
1.تردستی و شعبده بازی که حقیقت ندارد؛ مانند داستان حضرت موسی و جادوگران فرعون که ریسمان های خود را انداختند و مردم می پنداشتند همان ریسمان ها حرکت می کنند: «فلمّا ألقوا سحروا أعین النّاس»
2. سحرهایی که اثر واقعی دارند؛ نظیر داستان هاروت و ماروت. داستان از این قرار است که سحر به اوج خود رسیده بود و مردم را می آزرد. خداوند دو فرشته به نام های هاروت و ماروت را به صورت انسان فرستاد و مأمور کرد تا عوامل سحر و راه های باطل کردن آن را به مردم بیاموزند و بتوانند خود را از شر ساحران حفظ کنند. گروهی از یهودیان سوء استفاده کردند و از شیاطین و نیز هاروت و ماروت چیزهایی بهره می بردند؛ پس اصل جادو و تأثیر ناخوشایند آن، واقعیت دارد و البته بدون خواست خداوند هیچ اثری نخواهد داشت: «و ما هم بضارّین به من اَحَدٍ الّا بإذن الله» از این رو، عامل مهم فروپاشی خانواده ها را نمی توان سحر و مانند آن دانست؛ بلکه بیشتر اختلاف ها از بی تدبیری ها و رعایت نکردن ها ناشی می شود. برخی متأسفانه فرافکنی می کنند و بی تدبیری ها و برخوردهای نادرست خود را که باعث از بین رفتن محبت شوهر می شود، به گردن جادو می اندازند.

آغاز محبت ورزی به زن
ده سال است ازدواج کرده ام و دو فرزند دارم. همسرم زن شایسته ای است، ولی هنوز نتوانسته ام به او بگویم دوستش دارم. به نظر شما محبت ورزی را چگونه آغاز کنم؟

برای محبت ورزی به زن، باید به همسر و خوبی هایش و نقاط مثبت او؛ به زحمت هایش در منزل، و اگر شاغل است به تلاش های او در محل کار و منزل که دوچندان می شود و توانسته است محیطی آرام را برای شما فراهم آورد؛ به فرزندان خوبی که به دنیا آورده و تربیت کرده است و … بیندیشید. اگر این کارها را انجام می دهید؛ اما کمرویی مانع از ابراز احساسات شما می شود، با آن مقابله کنید. یادتان باشد که کمرویی، معلولیت اجتماعی و به تعبیر روانشناسان، اختلال ارتباطی است.
آموزه های دینی ما نیز با این گونه حیا کردن مخالفت کرده و آن را حیای غیرعاقلانه دانسته اند. رسول اکرم  فرمود: الحیاءُ حیاءان حیاءُ عقلٍ و حیاءُ حمقٍ
حیا دو گونه است: حیای عاقلانه و حیای احمقانه.
برای آغاز مهرورزی و مقابله با این کمرویی، از روش القای تدریجی بهره ببرید. بهترین زمان، لحظه ی ورود به منزل است. اگر تاکنون در آن هنگام سلام نمی کرده اید، از این پس به محض ورود به خانه سلام کنید.
امام صادق  فرمود:
وقتی مرد وارد خانه می شود، به خانواده اش سلام کند و پیش از آن، پایش را به زمین بزند و سرفه کند تا خانواده اش را از آمدن خود باخبر سازد.
البته با امکان ارتباط های متنوع امروزی می توان این کار را با یک تماس تلفنی یا پیام کوتاه انجام داد.
اگر تا به حال سلام می کرده اما دست نمی داده اید، از این به بعد با همسر خود دست بدهید که این کار بسیار مورد تأکید اسلام است.

رسول خدا  فرمود: تصافَحوا فإنَّ التصافُحَ یُذهِبُ السَّخیمه.
با یکدیگر دست بدهید؛ چرا که دست دادن کینه ها را می زداید.
اگر تاکنون رفتارتان همین گونه بوده است، از این پس، دست همسرتان را هنگام دست دادن بفشارید و چند لحظه ای در دستتان نگه دارید و همزمان با آن، نگاه محبت آمیز را از وی دریغ نکنید که هشت درصد پیام های محبت آمیز با زبان بدن به دیگران منتقل می شود. پس از مدتی دیده بوسی را نیز ضمیمه کنید. کم کم جمله های محبت آمیزی مثل تعریف از مرتب بودن و تمیزی منزل و رایحه ی خوشایند غذا را به کار ببرید.
به تدریج با دیدن نقاط مثبت و توجه های همسرتان در زمینه های گوناگون بگویید: خوشحالم که چنین خانمی دارم؛ تو همسر خوبی برای من هستی؛ تو مایه ی آرامش من و بچه ها هستی، وقتی تو را می بینم، خوشحال می شوم و … .
به همین ترتیب می توانید پس از مدتی در موقعیت های مختلف به راحتی و بدون خجالت به همسرتان بگویید که «دوستش دارید».

ابراز علاقه ی مرد به زن
می دانم شوهرم مرا دوست دارد؛ اما محبتش را بروز نمی دهد و من از این مسأله بسیار رنج می برم. چه باید بکنم؟

خوب است مرد علاقه اش را بر زبان جاری کند؛ چون زن دوست دارد این ابراز را بشنود؛ زیرا حس زیباشناختی اش از راه گوش ارضا می شود. این درسی است که خداوند به ما داده؛ چرا که در بخش های گوناگونی از قرآن کریم، محبتش را به نیکوکاران، توبه کنندگان، پاکان و … بیان می دارد: ان الله یحب المحسنین؛ ان الله یحب التوابین؛ یحب المتطهرین
در روایات دینی نیز به بیان محبت برای محکم و صمیمی شدن رابطه ها تأکید شده است.
امام صادق  فرمود: إذا احببت رجلا فأخبره بذلک فانه اثبت للموده بینکما
وقتی کسی را دوست داری او را آگاه کن که باعث استحکام دوستی شما می شود.
در تاریخ نقل شده شخصی از جایی عبور می کرد و امام باقر  و امام صادق  نشسته بودند. یکی از یاران امام باقر  عرض کرد: من به این شخص علاقه دارم. حضرت فرمود: به او اطلاع بده که این آگاه کردن، دوستی را پایدارتر می کند؛ البته توجه داشته باشید اگر همسر شما اهل اعلام نیست، هرگز به این معنا نیست که به شما علاقه ندارد؛ بلکه او از راه های دیگری مانند کارش پیام عشق را به شما مخابره می کند دلیل این ابراز نکردن ویژگی عشق بازی او است. بر خلاف شما که عشق ورز هستید و چون خودش چنین نیازی را احساس نمی کند، با شما نیز این گونه است؛ درست مانند مردی که سیب دوست دارد و همیشه سیب می خرد و توجه ندارد که همسرش پرتقال دوست دارد.
برای اغلب خانم ها، عشق واقعیتی بی انقطاع و ممتد است. توجهی مستمر و مداوم که هیچگاه ناپدید نمی شود حتی هنگامی که مشغول کار یا انجام وظایفی هستند که ظاهرا هیچ گونه ارتباطی با عشق ندارند؛ اما از طرف مردان عشق تفکیک شده است. گویا دیداری با بخشی از وجودشان است؛ آن هم گاه گاهی و با تعیین وقت قبلی.
توجه داشته باشید که آقایان گاهی در اظهار محبتشان از جمله های معکوس استفاده می کنند؛ مثلا ممکن است بگوید: نمی دانم چه گناهی کرده بودم که گیر تو افتادم؛ چون راحت نمی تواند اظهار نظر کند.

ابراز علاقه به زن در حضور دیگران
خانمم دوست دارد در حضور خانواده خودم و او، محبتم را نشان دهم. به نظر شما آیا این کار، زن ذلیلی نیست؟

اگر منظور ارتباط های عاطفی است که به خلوت زن و مرد اختصاص دارد، در حضور دیگران حتی خانواده ها هم کار جالبی نیست؛ اما اگر مقصود احترام و محبت به معنای گرامی داشت است، نه تنها زن ذلیلی نیست؛ بلکه بسیار پسندیده است.

امام صادق  فرمود:
من اتخذ امرأه فلیُکرِمها.
کسی که زنی را به همسری برمی گزیند باید او را گرامی بدارد.
اگر محبت به زن، ذلت باشد همه ی پیامبران الهی زن ذلیل بوده اند؛ زیرا امام صادق  فرمود: من اخلاق الانبیاء حبُّ النساء. از اخلاق پیامبران محبت به زنان است.
توجه به خانواده هرگز زن ذلیلی نیست؛ چنان که پیامبر اسلام  فرمود: خیرُکم خیرُکم لِأهله و انا خیرکم لأهلی. بهترین شما بهترین شما با خانواده است و من بهترین شما با خانواه ام هستم.
اگر به زندگی پیامبر اکرم  و امامان معصوم  بنگریم، می بینیم که در عین اقتدار، به همسران خود محبت می ورزیده اند.
امام علی  درنهایت اقتدار، برخوردش با حضرت فاطمه (س) بسیار محبت آمیز بوده است.
امام خمینی (ره) با آن که از مقتدرترین انسان های تاریخ بوده و استکبار جهانی را به زانو درآورده بود، به همسرش اظهار علاقه می کرد.
شخصیت های تاریخی مانند ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه که اقتدارش زبانزد عام و خاص بود، ارتباط محبت آمیز عجیبی با همسرش داشته که سخنان شگفت انگیزی از او ثبت شده است؛ مانند «عزیز بی همتایم! چه تأثیر شگفت انگیزی در دلم ایجاد کرده ای» یا «ژوزفین! من در روی زمین آن مقدار که آدمی را میسر تواند شد، دارای قدرت و شوکت بوده ام؛ اما در این ساعت تو تنها کسی هستی که به او تکیه توانم کرد.»
یادمان باشد که ترک ابراز علاقه از ترسِ ذلت در برابر زن، به خواری زندگی می انجامد.

ابراز علاقه به همسر در حضور فرزندان
آیا اظهار محبت به همسر در حضور فرزندان اشکالی دارد؟

خیر. نه تنها اشکالی ندارد؛ بلکه بسیارنیکو است. آنچه در جمع فرزندان مطلوب نیست و مفسده هایی دارد، شوخی ها و جمله های نامناسب و نگاه های معنادار عشقی – جنسی است. هیچ اشکالی ندارد که پدر در حضور فرزندانش به همسر خود بگوید: «خانم! من شما را خیلی دوست دارم و خوشحالم از این که خدا چنین همسر خوبی نصیبم کرده». حتی پسندیده است که پدر یا مادر، علاقه خود را در غیاب همسرش به فرزندان منتقل کند تاآنها نیز یاد بگیرند در آینده به همسرانشان محبت کنند. این رفتار، غیر از اثر آموزشی که دارد، باعث نشاط و شادابی فرزندان نیز می شود اگر هنگام اظهار علاقه به همسرتان، به چهره ی کودکانتان بنگرید، لبخند رضایت را در آنان خواهید دید. کودک سه ساله ی شما، پدر و مادر را در آغوش می گیرد و می گوید «دوستتان دارم».
نوجوانانِ شما نیز احساس خشنودی خواهند داشت و اگرچه ممکن است به زبان نیاورند؛ اما اثر خوب آن را در زندگی آینده شان خواهید دید. یادمان باشد به همان میزان که فرزندان خانواده از صفا و صمیمیت پدر و مادر بهره می برند، سردی و بی محبتی آنان نیز اثر منفی فراوانی خواهد داشت.

میزان ابراز علاقه به زن
به نظر شما روزی چند بار باید به خانمم بگویم دوستت دارم تا نیازش برآورده شود؟

در ابتدا توجه داشته باشید که اظهار علاقه فقط به گفتن «دوستت دارم» نیست؛ پس با به کار بردن این عبارت به تنهایی حق محبت را ادا نکرده اید و باید محبت قلبی خود را همیشه گرم نگه دارید و اجازه ندهید با عوامل مختلف کم شود؛ التبه در گفتن «دوستت دارم» نیز نباید زیاده روی کنید و مشابه آن را هم باید به کار ببرید. یادتان باشد که هر چیزی زیاد شود، بی ارزش خواهد شد. گوهر و طلا با ارزش است؛ چون کم است. به طور کلی در همه جای زندگی به میانه روی سفارش می شود.
حضرت مولا امیرمومنان  در خصوص زن فرموده است:
و لا تعد بکرامتها نفسَها: در گرامی داشتن همسرت زیاده روی نکن.
زیاده روی در گفتن «دوستت دارم» همسر شما را به اشباع (سیری) می رساند و اشباع، راهی برای ایجاد بیزاری است؛ پس میانه روی را رعایت کنید.
آب کم جو تشنگی آور به دست
تا بجوشد آبت از بالا و پست
این که چه اندازه بگویید دوستت دارم، به موقعیت بستگی دارد. ممکن است نیاز خانمی بیشتر و نیاز خانمی دیگر کمتر باشد یا ممکن است واقعه هایی رخ داده باشد که باعث تردید او در محبت شما شده که در این صورت، اظهار بیشتری مورد نیاز است.
نکته ی مهم این است که محبت باید تا آخر عمر استمرار داشته باشد. محبت مانند آب است که انسان همیشه به آن نیاز دارد و باید به اندازه هم باشد. ما هرگز یک منبع آب را برای رفع تشنگی یک هفته نمی خوریم.

بی حوصلگی مرد در ابراز محبت
وقتی شوهرم به منزل می آید، در اظهار علاقه به من بی حوصله است و این رفتارش به شدت مرا رنج می دهد، چه کنم؟

شما می توانید برای رفع بی حوصله بودن او از راه های زیر کمک بگیرید:
1.به استقبالش بروید.
در آموزه های دینی هم بر این مسأله تأکید شده است.
رسول اکرم  فرمود: حق الرجل علی المرأه ان تَستَقبِلَهُ عند باب بیتها فَتُرَحِّبَ.
وظیفه ی زن این است که تا در خانه به پییشواز شوهر خود برود و به وی خوشامد بگوید.
خانم شاغل بهتر است بکوشد برنامه ی کاری خود را به گونه ای تنظیم کند که قبل از اعضای خانواده برای استقبال از آنان به ویژه همسر حضور داشته باشد و در صورتی که آمادگی استقبال از آقا را ندارد، خوب است با الفاظی محبت آمیز نشان دهد که از آمدن همسرش خرسند شده است. متأسفانه گاهی مکالمه های تلفنی یا فیلم و سریال تلویزیونی مانع توجه خانم به ورود یا حضور شوهر می شود.
2. اگر شکایتی دارید، به محض ورود همسر مطرح نکنید.
بدترین زمان برای بیان مشکلات، همان زمان وارد شدن او به منزل است که خستگی و گرسنگی هم چاشنی کار پرفشار می شود.
3. فضا را برای همسر خود آرام نگه دارید.
رسیدگی به فرزند شیرخوار و گفتن قصه و ایجاد سرگرمی برای فرزندان بزرگ تر، فضا را آرام می سازد.
4. زمینه ی استراحت موقت همسرتان را فراهم آورید.
گاهی کمی دراز کشیدن و آرامش کوتاه، می تواند او را از بی حوصلگی خارج کند؛ به ویژه اگر فشارهای روحی ناشی از ترافیک هم افزوده شده باشد.

برخورد دوگانه ی مرد در ابراز محبت
شوهرم برخورد دوگانه ای دارد. گاهی اظهار محبت و گاهی هم با سردی برخورد می کند. علت این رفتار چیست؟
ساختار مغزی آقایان با خانم ها متفاوت، و مسؤولیت ها در نیمکره ی مغز آقایان تقسیم شده است. در این گروه، نیمکره ی راست مغز، فرمان های مربوط به مهارت ها را به عهده دارد. تمام فرمان های مغز به آقایان برای اشتغال، مدیریت های مربوط به محیط کار، تطابق های چشمی و عضلانی، همه از نیمکره ی راست صادر می شود؛ اما بیان مهارت های گفتاری از جمله ابراز احساسات، به نیمکره ی چپ مربوط است.
خداوند، این دو را در مرد با توجه به جایگاه و رسالتش جدا کرده تا زمان اشتغال، احساساتی نشود؛ اما زن که در تربیت فرزند به مهرورزی نیاز دارد، تمام مسؤولیت هایش در هر دو نیمکره پخش شده است. لطف خداوند بزرگ بدین سان در وجود مادر سازمان دهی شده که اگر زمان کار و آشپزی فرزندش گریه کنان به سراغش بیاید یا با محیط کارش تماس بگیرد، سریع فرزندش را با رفتار مهربانانه ای آرام می کند؛ اما پدر به زمان نیاز دارد تا از نیمکره ی راست مغز به نیمکره ی چپ آن منتقل شود؛ بنابراین اگر همسر شما برخورد دوگانه ای دارد و گاهی اظهار محبت می کند، به احتمال زیاد در نیمکره ی چپ است؛ برای مثال، در منزل یا مسافرت یا تفریح و کنار شما است. زمانی هم که برخورد سردی دارد، در محیط کار و نیمکره ی راست به سر می برد و نباید انتظار محبت و برخوردهای عاطفی را از او داشته باشید. ناآگاهی از این مسأله گاهی برداشت های نادرستی را در پی دارد؛ از این رو اگر همسر شما در محیط خانه ابراز علاقه می کند و در محل کار، رفتار دیگری را پیش می گیرد، جای نگرانی نیست.

محبت مرد به نامحرم در محیط کار
بیان کردید که مردها در محل کارشان در نیمکره ی راست به سر می برند؛ پس چرا با دیدن همکار زن به نیمکره ی چپ منتقل می شوند و ابراز احساسات می کنند؛ اما وقتی به خانه می آیند، بعد از یک ساعت می توانند با همسرشان صحبت کنند؟

رابطه ی مرد با زن نامحرم در محیط کار یا جای دیگر، از سنخ روابط احساسی با همسر نیست؛ بلکه ریشه ی نفسانی و هواپرستی دارد. این همان رفتاری است که شیطان با تمام قوا به آن دامن زده، بنیان گرم خانواده را هدف می گیرد و چه بسا به دلیل بی توجهی برخی از خانم ها و آقایان به همین مسأله در محیط کار، این بنیان فرو ریخته است!
شیطان قسم خورده که در سه مکان حتما حضور داشته باشد و یکی از آن ها کنار زن و مرد نامحرم است. در روایت آمده که زن و مرد نامحرم باید مراقب باشند؛ زیرا نفر سوم جمع آن ها شیطان است؛ به همین منظور، اسلام درباره ی رعایت و حفظ حریم با نامحرم، بسیار نکته سنجی می کند؛ مثلا نگاه آلوده به نامحرم را تیری از تیرهای شیطان می داند و به مقابله با وسوسه های شیطانی با یاد خدا و قرائت سوره هایی مانند سوره ی واقعه در شب، و ذکرهایی مانند “افوض امری الی الله ان الله بصیرٌ بالعباد” و … سفارش می کند. از طرفی هم برای این حفظ نفس و خویشتن داری، پاداش فراوانی را در نظر می گیرد.
امام علی  فرمود: ما المجاهد الشهید فی سبیل الله بأعظم أجراً ممن قدر فعفَّ لکاد العفیفُ ان یکونَ ملکاً من الملائکه.
پاداش کسی که عفت پیشه کند، از مجاهد در راه خدا بیشتر و نزدیک است که یکی از فرشتگان خدا باشد.
تمام این توجه ها به این علت است که زن و مرد، پیمانی بسیار مقدس از یکدیگر گرفته اند: “و اخذن منکم میثاقاً غلیظاً”؛ پس باید مراقب باشند این عهد را نشکنند؛ زیرا عهدشکنی شایسته ی خردمندان نیست: “الذین یوفون بعهد الله و لاینقضون المیثاق” در فرازی دیگر از سخن خداوند می خوانیم: أوفوا بالعهد انَّ العهد کان مسئولاً: به پیمان های خود وفادار باشید که شما در مقابل تعهدات خود مسؤولید؛ پس وفاداری هر یک از همسران، تعهدی است که هنگام جاری شدن خطبه ی عقد پذیرفته اند و تا پایان عمر باید به آن پایبند باشند و جز در ضرورت ها، آن هم با شیوه ای مورد تأیید عقل و شرع، به این تعهد پشت نکنند.

نیاز بیشتر زن به محبت در عادت ماهانه
همسر من در دوره عادت ماهانه، بهانه گیر و بداخلاق می شود و نیاز بیشتری به محبت دارد. آیا علت خاصی دارد؟

بله. این گونه رفتارها آثار جسمی و روحی عادت ماهانه بر زن است و او را بسیار شکننده و کم تحمل می کند و نیاز بیشتری به محبت دارد.
عادت ماهانه:
1.زن را دچار ضعف جسمانی می کند که باعث تاری دید، وزوز گوش، احساس سرگیجه و گاهی حالت تهوع می شود؛
2. سبب درد در ناحیه ی کمر و لگن به دنبال انقباض های رحمی برای دفع پریود، و درد در ناحیه ی سر و مفصل ها می شود؛
3. زن را به خستگی زودرس دچار می کند؛ به همین علل، شکنندگی و تحریک پذیری زن بالا می رود و بهانه جویی هایش زیاد می شود؛ پس موقعیت همسرتان را در این دوره ی خاص درک کنید. بعضی خانم ها کمی قبل و بعد از آن هم به مشکلات روحی و عاطفی دچار می شوند و به شدت به همدلی و توجه همسر خود نیاز دارند؛ پس در این دوران، انتظار حالت عادی و کارهای سنگین یا فعالیت زیاد از همسر خود نداشته باشید.
این دوران به حدی برای خانم ها حساس است که بر اساس پژوهش ها، پنجاه درصد جرم های آنان در همین یک هفته، و پنجاه درصد دیگر در سه هفته ی دیگر ماه اتفاق می افتد؛ به همین دلیل در غرب، اگر خانمی جرمی را در این ایام مرتکب شده باشد، در مجازات او تخفیف می دهند. جالب است بدانید که تصادف های خانم ها در همین یک هفته، چهار تا پنج برابر هفته های دیگر است. آمار دادگاه های خانواده نشان می دهد بیشترین مراجعه های بانوان، در دوره ی پریود آن ها است؛ چون قدرت تحملشان کمتر از زمان پاکی آن ها است، به همین دلیل در محکمه های قضایی خانواده، طلاق در یک جلسه صورت نمی گیرد و قاضی آن را به تأخیر می اندازد تا زن از دوره ی التهاب خارج شود.
نکته ی مهم آن است که خانم ها علاقه ای ندارند همسرشان از این ویژگی شان آگاه شود؛ چون خودشان احساس خوبی ندارند؛ اما آقایان باید هوشیار باشند و این دوره از زندگی همسرشان را به خاطر بسپارند.

کاهش محبت مرد به زن پس از زایمان
احساس می کنم شوهرم بعد از بچه دار شدن، به من کمتر محبت می کند؛ چرا؟

زایمان، حالات و مشکلاتی را در وضعیت جسمی و روانی زن پدید می آورد و درک نکردن مرد و بی توجهی اش برای کاستن از آن ها، عاملی در سردی رابطه عاطفی او خواهد بود.
مهم ترین این مشکلات عبارتند از:
1.افسردگی پس از زایمان که عامل اصلی آن، تغییرات هورمونی در بدن زن است؛
2. کاهش میل جنسی در زن و ایجاد حالتی شبیه دوران یائسگی که امری طبیعی است؛
3. مسؤولیت های جدید و رسیدگی به نوزاد که بیشترین انرژی مادر، صرف آن می شود؛
4. خستگی زیاد زن و کمبود خواب ناشی از گریه های نوزاد به دلیل کولیک و گریه های عصبی او به سبب تکامل سیستم عصبی و دستگاه گوارش؛
5. رابطه ی شدید عاطفی بین مادر و فرزند در سه ماه اول پس از زایمان که باعث ارضای مادر و توجه کمتر به شوهرش می شود؛
6. آشفتگی مادر و نگرانی از این که نتواند به خوبی نقش و وظیفه ی مادری خود را ایفا کند که البته بیشتر در فرزند اول نمود می یابد؛
7. تغییر شکل ظاهری بدن پس از زایمان و از دست دادن تناسب اندام در زن که بیشتر در فرزندان دوم و سوم جلوه می کند.
این مشکلات، مقطعی است و حداکثر در مدت چهل تا پنجاه روز پس از زایمان از بین می رود. اگر مرد، وضعیت زن را درک کند، همین درک، نقش مهمی در گذر سریع تر زن از این وضعیت و رسیدن به حالت طبیعی دارد.
زن هم می تواند با رعایت نکاتی که در کتاب های مربوط به بارداری و زایمان مورد تأکید است یا پزشکان به آن سفارش کرده اند، مشکلات را کمتر و محبت مرد را به خود جلب کند؛ از جمله:
1.درباره ی حالات و مشکلات خود به همسرش بگوید؛
2. برنامه ای بریزد تا هم به نوزاد برسد؛ هم به اندازه ی کافی استراحت کند و هم به شوهر و نیازهای عاطفی و جنسی او برسد؛
3. به ظاهر خود بیشتر اهمیت دهد؛
4. ژیم غذایی نامناسب برای بازیافت سلامت کامل زن و گذر از این مرحله، بسیار مؤثر است؛
5. تمرین های ورزشی برای از بین بردن اضافه وزن ایجاد شده در دوران بارداری و تناسب اندام، به ویژه ورزش های مخصوص شکم که شادابی و طراوت قبل از زایمان را به زن بر می گرداند، بسیار اثر دارد. زن می تواند با تمرین های روزانه در کمتر از سه ماه به تناسب اندام طبیعی خود برسد.

راه های اثبات محبت به زن
خانمم محبت های مرا باور ندارد. لطفا بفرمایید مرد از چه راه هایی می تواند علاقه اش را به همسرش ثابت کند؟

در اظهار علاقه ی قلبی، شیوه های گوناگونی را می توان در پیش گرفت که برخی از آن ها بدین قرار است:
1.به کار بردن جمله هایی مانند «دوستت دارم؛ خوشحالم که خدا چنین همسر خوبی را به من عنایت کرد؛ وجود شما را لطف بزرگی از جانب خدا می دانم» و…،
2. احوالپرسی گرم هنگام ورود به منزل و خداحافظی صمیمانه در وقت خروج. خوب است زبان بدن هم با این رفتار همراه باشد؛ زیرا در ارتباط های عاطفی، نخستین چیزی که درک می شود، زبان بدن، سپس لحن و در مرحله ی آخر، خود کلام است. شصت درصد از مفاهیم ذهنی ما با زبان بدن، سی درصد با لحن و ده درصد با سخن گفتن به دیگران منتقل می شود؛ به ویژه خانم ها که زبان بدن را از آقایان بهتر درک می کنند.
3. نامه نگاری: پیام هایی را که در منزل برای همسرتان می گذارید، حتماً با عبارت هایی مانند عزیزم، عزیز دل، و … آغاز کنید؛
4. فرستادن پیامک های عاطفی، پیام های کوتاهی که جدی و صادقانه باشند؛
5. تقدیم هدیه با سخنی محبت آمیز شفاهی یا کتبی؛ چنان که رسول اکرم  فرموده است:
الهدیه تورث الموده. هدیه دادن دوستی را به ارمغان می آورد.
انّ الهدیه تُضَعِّفُ الحُبَّ. هدیه محبت را بیشتر می کند.
هدیه یعنی من به یاد تو هستم و تو برایم مهم هستی؛ حتی اگر شاخه گلی بیش نباشد؛
6. آوردن سوغاتی: ارزش مادی سوغات مهم نیست. اصل انگیزه و میل درونی اهمیت دارد.
پیامبر اکرم  فرموده است: اذا خرج احدکم الی سفر ثم قدم علی اهله فلیهدهم و لیطرفهم و لو حجاره.
هنگامی که یکی از شما به سفر می رود و بعد به سوی خانواده اش بر می گردد، به آنان هدیه ای بدهد و برایشان سوغاتی بیاورد؛ اگرچه تکه سنگی باشد؛
7. همدلی در مشکلات: هنگامی که همسرتان بیمار می شود یا دوران بارداری را سپری می کند، با وی در مراجعه به پزشک و … همراهی کنید تا محبتتان دوچندان شود.
وقتی همسر مرحوم علامه طباطبایی (ره) بیمار می شد، برای مراقبت از او یک هفته درس و کارش را تعطیل می کرد؛
8. کنار هم غذا خوردن
پیامبر گرامی  فرمود: اَحبُّ شیء الی الله تعالی ان یری الرجل مع امرأته و وُلدِه علی مائده یأکلون.
دوست داشتنی ترین چیز نزد خداوند این است که ببیند مرد به همراه همسرش و فرزندانش بر سر سفره غذا میخورند.
9. کمک به همسر در خانه
در کارهای منزل با همسرتان همکاری کنید تا بداند بی توجه نیستید و با شوق بیشتری به شما و فرزندانتان مهر بورزد؛
10. ارتباط با خانواده ی همسر
رابطه ی خوب شما با اطرافیان همسرتان نشانه ی اهمیت و علاقه ی شما به ایشان است و خانم ها به این مسأله بسیار اهمیت می دهند.

تأثیر نداشتن ابراز علاقه ی کلامی
وقتی به خانمم اظهار محبت می کنم، زیاد خوشحال نمی شود و گویا اثر زیادی بر او نمی گذارد. به نظر شما علت چیست؟

شاید همسر شما احساس کرده ابراز علاقه ی شما واقعی و گفتار و رفتارتان هماهنگ نیست. توجه به خواسته های منطقی و مشروع او، این پیام را می دهد که اظهار محبتتان واقعی است. ممکن است لحن کلام شما با بی حوصلگی، زور و فشار یا به منظور رهایی باشد.
باید توجه داشت انسان ها از نظر شخصیت متفاوت هستند؛ مثلا ممکن است همسر شما حسی یا لمسی باشد؛ یعنی باید محبت خویش را با ناز و نوازش به او منتقل کنید. افراد حسی به طور معمول وقتی به خارج از شهر و طبیعت می روند، آنچه را احساس کرده اند مانند سردی آب و لطافت باد، برایشان لذت بخش است. بعضی هم بصری هستند؛ یعنی نوع نگاه و حالت چهره ی همسر، محبت را به آنان منتقل می کند. این گونه افراد در سفر به طبیعت، از آنچه دیده اند نظیر سبزی درختان و زیبایی گل ها لذت می برند. گروهی هم سمعی هستند؛ یعنی از شنیدن «دوستت دارم» احساس خوشی می یابند و معمولا در طبیعت، از شنیده های خود مثل خش خش برگ ها، صدای پرندگان و صدای باد می گویند. بعضی از خانم ها هم کادویی هستند؛ یعنی راه ابراز محبت به آن ها، کادو و هدیه دادن است؛ البته ممکن است خانم ها هر چهار حالت را داشته باشند؛ اما به طور معمول یکی از این حالت ها در آن ها غلبه دارد.
باید روان همسر خود را بسنجید و دریابید که کدام ویژگی در وی جدی تر به چشم می خورد تا با توجه به آن، شیوه ی مناسب ابراز علاقه را بیابید.

اطمینان از دوست نداشتن شوهر
همسرم مرا دوست ندارد و به این مسأله اطمینان دارم و به آینده و زندگی ام امیدوار نیستم. به نظر شما باید چه کار کنم؟

شاید حس بی اطمینانی به محبت همسرتان به این علت باشد که شوهرتان «ابراز» علاقه نمی کند و باعث سلب اعتماد شما شده. اگر چنین است، باید بدانیم که پرهیز از کلام محبت آمیز در این گونه مردان، هرگز به معنای این نیست که همسرشان را دوست ندارند؛ زیرا مردان، پیام عشق را به گونه های دیگری از جمله کار و تلاش خود مخابره می کنند. شاید هم به شوخی می گوید: «دوستت ندارم» که پسندیده نیست و آقایان باید از این گونه مزاح ها بپرهیزند. گاهی وقت ها آقایان برای ابراز محبت، فعل های معکوس را به کار می برند؛ مثلا می گویند: «من نمی دانم چه گناه کبیره ای مرتکب شده ام که گیر تو افتاده ام» یا «نمی دانم چه خطایی کرده ام که تو نصیبم شده ای». بدانید که همین جمله ها هم به معنای «دوستت دارم» است.
بندرت پیش می آید که مرد یا زن، همسرش را دوست نداشته باشد؛ برای مثال، ممکن است زنی سال ها مانع اقتدار همسرش شده یا غرور او را جریحه دار کرده باشد که بی محبتی همسر را در پی خواهد داشت یا ممکن است مردی آن قدر به همسرش ستم روا داشته و نیازهای او را برطرف نکرده باشد که نتیجه آن بی علاقگی به مرد شده باشد؛ اما این موارد بسیار اندک است و حتی در واپسین لحظه های جدایی (طلاق) شاهد آن هستیم که مرد علاقه اش را به زن ظاهر می کند و عامل اصلی این گونه طلاق ها؛ خودخواهی، خودبینی، غرور بیجا و گاهی دخالت و فشار خانواده است؛ پس به شما و افرادی مانند شما سفارش می کنیم که این باور نادرست را رها کنید تا مبادا به بی توجهی شما و رعایت نکردن حقوق شوهرتان بینجامد و سرانجام، این اندیشه خطا به حقیقت بپیوندد.
مرد در صورتی که همسر خود را دوست ندشته باشد؛ گزینه اول برای رفع مشکل، جدایی نیست؛ بلکه مشاوره است تا مشاور با ریشه یابی مشکلات، محبت از دست رفته را به مرد بازگرداند.

نشانه های دوست نداشتن زن
زن چگونه می تواند پی ببرد که شوهرش به او علاقه مند نیست؟ من مطمئن نیستم که شوهرم دوستم داشته باشد.

دوست نداشتن زن در زندگی زناشویی نشانه هایی دارد. مردی که همسرش را دوست ندارد:
1.برای استراحت و خواب به منزل پدر و مادر یا نزدیکان دیگر می رود؛ پس اگر منزل را برای رفع خستگی و خواب انتخاب می کند، نشانه ی دوست داشتن همسر است؛
2. از پذیرایی زن استقبال نمی کند و گرسنگی و … را خارج از منزل رفع می کند؛ پس اگر برای رفع این گونه نیازها به منزل می آید و از غذا، چای و سایر پذیرایی های زن استفاده می کند، همچنان به همسرش علاقه مند است.
3. به پیشرفت زندگی فکر نمی کند؛ به کار، تن نمی دهد و هیچ گامی برای ارتقای زندگی برنمی دارد؛ پس اگر همچنان مانند گذشته فعالیت می کند و با کسب درآمد و اخذ وام برای ارتقای زندگی می کوشد، بدین معنا است که به همسرش علاقه دارد و در صورت قهر و بی توجهی، باید ریشه را یافت؛
4. به امور خانه اهمیت نمی دهد و مشکلات روزمره ی زن برایش مهم نیست؛ اما چنان چه توجه همسر به تأمین امکانات رفاهی، تعمیر لوازم منزل و … دیده می شود، هنوز همسرش را دوست دارد؛
همسران زمانی به محبت و دلبستگی یک دیگر پی می برند که اتفاق ناخوشایندی رخ دهد؛ مثلا زن یا مرد دیرتر از حد معمول به خانه بازگردد یا به بیماری شدیدی دچار شود که به بستری شدن نیاز داشته باشد یا خبر تصادفش به گوش همسر برسد و …؛ پس، از این تلقین ها و وسوسه های شیطان بپرهیزید و از تمام لحظات عمرتان برای کنار هم زیستن و شادکامی و خوشی واقعی در زندگی بهره ببرید. چه خوش گفته است:
بیا تا قدر یک دیگر بدانیم
که تا ناگه ز یک دیگر نمانیم
نیاز آقایان به محبت زن
آیا آقایان هم به ابراز علاقه همسر نیاز دارند؟

بله. مرد هم مانند زن به محبت نیاز دارد و گفتار یا رفتار مهرآمیز زن برای او نیز دلنشین است. خداوند فرموده است:
و جعل بینکم موّده و رحمه: پروردگارتان بین شما عشق و مهربانی را قرار داد.
درست است که مرد، عشق باز و نیاز جنسی برایش در اولویت است؛ اما بی نیاز از عشق و محبت و مهربانی زن نیست؛ پس زنان نباید چنین تصور کنند که فقط خودشان به محبت احتیاج دارند و مردشان را از این موهبت گرانبها محروم سازند.
پیامبر اکرم  فرمود: اگر مرد به همسرش بگوید دوستت دارم، هرگز از قلب او بیرون نمی رود.
گرچه به مردان چنین سفارشی شده؛ بدان معنا نیست که زن به مرد ابراز علاقه نکند.
پروفسور ریک، روان شناس آمریکایی همین نکته را گوشزد کرده، می گوید: درست است که رسول اسلام فرموده مرد باید به زن بگوید دوستت دارم؛ اما معنایش این نیست که زن به مرد نگوید “دوستت دارم”.
رسول اکرم  فرمود: وقتی مردی با محبت به زنش نگاه کند و همسرش نیز با مهر به او بنگرد، خداوند به آن ها به دیده ی رحمت می نگرد.
نتیجه آن که محبت کردن مانند توپ والیبال است که اگر آن را روی دست بگیری و نیندازی؛ نمی توانی آن را دوباره بگیری اما آنچه برای مردان اهمیت بیشتری دارد، مورد تأیید و تصدیق قرار گرفتن از جانب همسر است. اگر زن از زحمت های شوهرش قدردانی و او راتشویق کند و وی را تحویل بگیرد، مرد با تمام وجودش احساس می کند همسرش او را دوست دارد. رضایت و شادمانی زن، احساس عشق و محبت را برای مرد به ارمغان می آورد؛ یعنی مرد زمانی شاد می شود که همسرش را راضی ببیند. این رفتار زن سبب می شود که مرد، نقش تکیه گاهی خود را بیشتر احساس کند و لذت بیشتری ببرد؛ از این رو اگر زن به شوهرش نگوید “دوستت دارم”، مرد به افسردگی دچار نمی شود؛ اما اگر دریابد همسرش قبولش ندارد و به او تکیه و اعتماد نمی کند، خاطرش آزرده می شود. به عکس اگر مردی به همسرش اظهار محبت نکند، ممکن است به افسردگی زن بیانجامد.

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید