عشق در رابطه صمیمانه همسران:قسمت چهارم

نوشته شده توسط
اسفند 25, 1395
165 بازدید
0 نظر

رضا آذریان
مشاور خانواده

عشق عمیق ترین نیاز عاطفی هر کسی است. حالتی هیجانی که برای هر کس شکلی و جنسی خاص دارد و هر کس عشق واقعی را بر اساس یک مبنا و معیار که برای خودش مهم است می سنجد. برای فهمیدن این معیارها باید به شناخت لازم از عواطف و نیازهای عاطفی خود و طرف مقابل دست پیدا کرد. قطعا در این میان گذرگاه های مشترکی نیز پیدا می شود که به هر دو نفر احساسِ خوبِ دوست داشتن را القا خواهد کرد. در عین حال باید به تفاوت های احساسی و رفتاری زیادی که بین زن و مرد و اصلاً بین انسان ها وجود دارد توجه کرد.
پنج زبان عشق برای همه رابطه ها:
۱) کلام تایید آمیز: مانند تشویق، تحسین، کلام مهرآمیز، بخشش
۲) هدایا: اشیائی که در قبال چیزی و بر اساس یک شرط داده نمی شود بلکه صرفاً بر اساس محبت و برای ابراز عشق داده می شود. در این زمینه موارد ذیل باید در نظر گرفته شود:
* علایق فرد را بشناسید.
* نوع هدیه را بر اساس امکانات خود و علاقه طرف مقابل انتخاب کنید.
* در زمان مناسب و مطابق انتظار وی هدیه را بدهید.
۳) خدمت کردن به یکدیگر: یعنی کاری که خشنودی و احساس خوب و شادمانه ای به طرف مقابل می دهد.
۴) وقت گذراندن با یکدیگر: مثلا گوش دادن فعال، شرکت در فعالیت های مورد علاقه، تفریح کردن.
۵) تماس فیزیکی: نیازمند به زمان و مکان مناسب. تماسی که متناسب با علایق و بدون آزار بدنی و روانی برای وی باشد.
راههای تشخیص زبان عشق خودتان یا همسرتان
* توجه به رفتارها
* توجه به درخواست ها
* توجه به گلایه ها وشکایت ها
* پرسشگری
* آزمایشگری
* شوخی
شوخی: حالت مثبتی در ذهن است که در هنگام صمیمیت پیش می آید. موقعی که فرد موضوعی سرگرم کننده بگوید یا رفتاری را انجام بدهد که دیگران را بخنداند.
اهمیت شوخی در رابطه صمیمانه: شوخی در زندگی مشترک لازم است به شرطی که از حدود خود خارج نشود تا باعث دلخوری نشود ولی خشکی رفتار همسران هم می تواند مشکل ساز باشد.
درباره شوخی در زندگی مشترک و در رابطه صمیمانه باید احتیاط کرد.
افراد از نظر شوخ طبعی به پنج گروه تقسیم می شوند:
دسته اول: افرادی که زندگی را به شوخی می گیرند و در شوخی کردن و شوخی گرفتن مسایل افراط می کنند. به تدریج شخصیت اینان از طرف همسرانشان دیگر جذاب نیست و حتی عذاب آور است. همسران این اشخاص به مرور عصبی و پرخاشگر می شوند در حالیکه این افراد با آرامششان می توانند در جهت مثبت استفاده کنند.
دسته دوم: افرادیکه همه چیز را مسخره می کنند و آن را با شوخی اشتباه می گیرند. همسران این افراد چون دائماً در حال مسخره شدن هستند اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. آنها متوجه نمی شوند که همسرانشان دلشکسته وغمگین می شوند. باید در مورد شوخی و بذله مراقب بود که در آن، فرد خاصی هدف قرار نگیرد بلکه موقعیت ها باید بهانه ی اصلی شوخی و بذله باشد. یعنی خنداندن دیگران نباید به قیمت آزار رساندن به دیگر افراد باشد.
دسته سوم: افرادی که در عین شوخ طبعی با مسئولیت و جدی هستند و به دیگران و به خصوص همسرانشان احترام می گذارند و مواظب اند با شوخی کسی را ناراحت نکنند. این افراد با شوخ طبعی خود به دیگران آرامش می دهند و باعث می شوند دیگران در کنار آنها شاد باشند.
دسته چهارم: افرادی که برای بیان اعتراض ها و ناراحتی های خود از راه شوخی وارد می شوند و با جمله های کنایه آمیز حرف خود را می زنند. این افراد یا در گفتن های مستقیم دچار مشکل هستند یا دوست ندارند راجع به موضوع بحث کنند. کار اینان تا جایی که به بی احترامی و مسخره کردن نینجامد اشکالی ندارد. بطورکلی باید با همسرتان آنقدر دوست باشید که بتوانید به راحتی ناراحتی های خود را به او بگویید و همسرتان هم با شما اینگونه باشد. پس، از کنایه زدن بپرهیزید.
دسته پنجم: افرادیکه جزء شوخ طبع ها به حساب نمی آیند. زندگی را زیادی جدی می گیرند و یا توانایی شوخی ندارند. و این امر باعث می شود خیلی مواقع زندگی سرد، خشک و خسته کننده ای پیش بیاید.
*** درمجموع لازم است بدانیم شوخ طبعی درعین اینکه در ساختن یک رابطه صمیمانه موثراست. اگر درست استفاده نشود به همان اندازه می تواند آسیب زا و مخرب باشد.
در شماره آینده درباره حریم شخصی زوجین که بحثی بسیار مهم و حیاتی در ارتباط صمیمانه بین همسران است و باید به طور ویژه به آن اهمیت داده شود می پردازیم…

برچسب:

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید