ماموریت ها و رسالت های فرهنگی مؤسسه گلستان علی (ع) در گفت و گو با سید حمید رضازاده ، بنیانگذار و مدیر عامل

نوشته شده توسط
دی 26, 1395
347 بازدید
0 نظر

چه تصویری پیش از تاسیس مؤسسه گلستان علی (ع) در ذهن شما نقش بست که مشوق شما برای ورود به امور بشر دوستانه و نیکوکارانه شد؟
– حدود 12 سال است که تمام وقتم را معطوف کار در مؤسسه کرده ام. فرهنگ کمک به همنوع در وجود هر انسانی نهادینه شده است. انسان فطرتاً از کمک به دیگران آرامش پیدا می کند. من به خوش شانسی و بد شانسی برای به هدف رسیدن اعتقادی ندارم، ولی بر این باورم که هر کسی از طرف خداوند برای بعضی از کارها انتخاب می شود و قانون طبیعت هم کمک می کند؛ و خیلی از افراد هستند راهی را که انتخاب کرده اند بر اساس مصائب و گرفتاری هایی بوده است که دچار آن بوده اند. مثلاً فرزند تالاسمی داشته و یا دچار رنج و بلا بوده اند که آن سختی را به فرصت تبدیل کرده و در راه خیر گام برداشته اند.
– برخی بر این باورند که مؤسسه گلستان علی (ع) از امکانات مالی خیلی خوبی برخوردار است در حالیکه مؤسسه در مسیر خدمت رسانی به کودکان بی سرپرست و بد سرپرست با تنگناهای مالی فراوانی روبرو است. چه پیامی به این گروه از افراد دارید؟
حدود یک سال بود که با کمیته امداد و دفتر حمایت از زندانیان همکاری داشتم. منتظر فرصت بودم که از نظر امکانات مالی استطاعتی پیدا کرده و خود شخصاً اقدام نمایم. ولی یک دوست و مشاور دانا به من گفت خیلی ها هستند که امکانات دارند ولی در این کارها موفق نمی شوند. برای این کار به امکانات مالی نیاز زیادی نیست، تلاش و توکل و اراده لازم است. با تجربیات زیاد و اراده و دوستانی یک دل کار را شروع کردیم و بحمدالله دستاوردهای خوبی داشتیم. لذا سؤال خیلی خوبی را مطرح کردید. یکی از دغدغه های مؤسسه گلستان علی (ع) شاید همین باور غلط باشد که عده ای در مشهد فکر می کنند که مؤسسه گلستان علی (ع) مؤسسه پولداری است. مؤسسه از آغاز کارش بر خلاف بعضی از مؤسسات، فارغ از گدانمایی و جلب ترحم، سعی کرده استانداردی را در زمینه خدمات رسانی به کودکان بی سرپرست وضع کند تا کودکان تحت پوشش از امکانات نسبی خوبی برخوردار شوندو زندگی نسبتاً مرفه ای را برای این کودکان محروم از موهبت پدر و مادر و آسیب پذیر فراهم آورد. ما سعی کردیم مراکزمان را با امکانات نسبتاً متوسط وخوب تجهیز کرده تا محرومیت های این قبیل کودکان را جبران نماییم. همین امر باعث شده عده ای به غلط فکر کنند که ما از امکانات مالی خوبی برخورداریم، در صورتیکه آنچه را از خیرین و نیکوکاران دریافت می کنیم، در جهت ارتقاء کیفیت خدماتمان نسبت به این کودکان صرف می کنیم در حالیکه باتنگناهای مالی بسیاری هم مواجه هستیم.خوشبختانه بر مبنای یک نظرسنجی، بخش زیادی از نیکوکارانی که مؤسسه گلستان علی (ع) را یاری می کنند بر این باورند که کمک های مالیشان به مؤسسه بصورت صحیح، در راستای رفاه و حمایت از کودکان بی سرپرست هدف خرج می شود، به طریقی که هم اکنون مؤسسه بین 8 تا 10 ازدواج و به همین نسبت ورودی به دانشگاه دارد.
– مؤسسه گلستان (ع) علی مبتکر پروژه زیربنایی مدرنی برای حمایت و صیانت از کودکان آسیب پذیر بی سرپرست و بد سرپرست است. به طور خلاصه این پروژه را از بعد کمی و کیفی شرح دهید؟
– من بیشتر از اینکه به نگهداری کودکان گرایش داشته باشم به امر حمایت از کودکان، آموزش و پیشگیری و فرهنگ سازی علاقه مند هستم. دوست دارم برای بروز و ظهور خلاقیت ها و استعدادهای کودکان بی سرپرست و محروم کاری کرده باشم و با حمایت از این کودکان و نوجوانان از کشیده شدن آنها به بزهکاری پیشگیری کنم. همین، انگیزه ساخت و اجرای یک مجموعه بزرگ آموزشی، ورزشی و فرهنگی را در من تقویت کرد. با کمک سازمان مسکن و شهرسازی، زمینی را به مساحت حدود 25000 متر مربع خریداری کردیم و با کمک و یاری نیکوکاران شروع اجرای پروژه مجموعه آموزشی، ورزشی و فرهنگی گلستان علی (ع) را با تخصیص 35000 متر مربع زیربنا دو سال پیش کلنگ زدیم. این مجموعه پذیرای نه تنها کودکان گلستان علی (ع) بلکه دیگر کودکان بی سرپرست و محروم از سراسر کشور خواهد بود و سعی دارد استعدادهای درخشان فنی، هنری و ورزشی را در میان کودکان بی سرپرست و محروم کشف و به جامعه معرفی کند. مهمترین فقدان جامعه ما در این مسئله بزرگ، ندیدن ها و نشنیدن ها و نخواستن هاست. بی توجهی امروز به افراد جامعه سرایت کرده و این مشکل، مدت زیادی است شروع شده و هر روز بیشتر می شود. بطور خلاصه اولویت ما در دو بخش تقسیم شده است: فرهنگ سازی برای پیشگیری یعنی دیدن، شنیدن و خواستن، و نگهداری یعنی درمان و انجام دادن؛ که گلستان علی(ع) تلاش می کند هر دو کار را توأمان انجام دهد.
– مؤسسات نیکوکارانه ای همچون مؤسسه گلستان علی (ع) با ارائه خدمات حمایتی به کودکان بی سرپرست و بدسرپرست رنج دیده از آسیب های جسمی و روانی ناشی از اعتیاد و طلاق والدین به عنوان مصلح اجتماعی نقش مؤثری در پیشگیری از به دامان جرم افتادن این کودکان دارند. مؤسسه گلستان علی (ع) به عنوان یک مصلح اجتماعی با چه کمبودهایی در خدمت رسانی به این گونه از کودکان روبرو است؟
– فکر می کنم بزرگترین چالشی که در پیشبرد اهداف ما وجود دارد عدم آگاهی مردم از تبعات سوء بی توجهی به کودکان بی سرپرست است. هر چقدر که تعداد بچه های بی سرپرست و رنجدیده از طلاق و اعتیاد بیشتر می شود، ما فراموشی و بی اعتنایی جامعه را بیشتر احساس می کنیم. هر کودک بی سرپرست رها شده در بستر اجتماع می تواند طعمه ای باشد برای گروههای بزهکاری و تروریستی که نتیجه اش تهدید امنیت جامعه و رشد جرم و جنایت خواهد بود. مردم و مسئولین باید پا پیش بگذارند و نسبت به این قشر از جامعه کودکان، مسئولیت پذیری بیشتری نشان دهند و دست مؤسسات نیکوکاری نظیر گلستان علی (ع) را در توجه و حمایت از کودکان بی سرپرست بگیرند.
مسئولین و دستگاه های اجرایی می بایست این مؤسسات را به عنوان بازوی اجرایی توانمند خود در اجرای قوانین حمایتی،پشتیبانی و یاری کنند؛ در صورتیکه در بسیاری موارد عکس آن انجام می پذیرد. در هیچ جای کشور، مجموعه ورزشی یا اشتغال زایی که در شأن شخصیت کودک یتیم باشد ساخته نشده است. کودکان، محلی را برای تخلیه انرژی و یا کسب مهارت های لازم ندارند و هیچ دستگاهی نه تنها از امکانات خود سهمی برای این فرزندان در نظر نمی گیرد بلکه زمانیکه مؤسسه ای مانند گلستان علی(ع) به همت مردم، اقدام به اینگونه فعالیت ها می نماید، موانع متعددی نیز ایجاد می کنند. مهمترین دستگاه مردمی، شهرداری،که مدیریت شهری را عهده دار است، و بخشی از وظایفش حمایت و سرپرستی و ایجاد کار جهت نیازمندان می باشد، متأسفانه بیشترین موانع را ایجاد کرده و می کند.
– مؤسسه گلستان علی (ع) علاوه بر خدمات رسانی به کودکان از رسالت فرهنگی هم غافل نبوده. با خبر شدیم که مؤسسه با برگزاری اولین دوسالانه بین المللی عکس گلستانه سعی در ایجاد آگاهی و جلب توجه جامعه نسبت به مسائل کودکان به ویژه کودکان کار و کودکان خیابانی از طریق هنر عکاسی را دارد؟ دستور کار این جشنواره چیست و چه اهداف و نتایجی را دنبال می کند؟
– از برگزاری جشنواره سراسری عکس گلستانه در مؤسسه گلستان علی (ع) این موضوع به ذهنمان رسید که از طریق هنر عکاسی توجه و عدم توجه مردم را نسبت به کودکان بی سرپرست منعکس کنیم. بر همین اساس، از عکاسان حرفه ای و آماتور دعوت کردیم تا با هنر خود، رنجها و آلام کودکان بی سرپرست و کم توجهی جامعه نسبت به مسائل این کودکان را به تصویر بکشند و در جشنواره گلستانه در معرض دید عموم قرار دهند. خوشبختانه با موفقیت و استقبال هنرمندان از دو جشنواره گذشته که به صورت ملی برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که عکس می تواند آگاهی دهنده باشد و توجه جامعه را به سمت کودکان بی سرپرست معطوف کند. ما عکس های برگزیده دو جشنواره گذشته را در قالب کتاب و نمایشگاه عرضه کردیم و پس از موفقیت این دو جشنواره، تصمیم گرفته ایم که امسال نیز این رویداد فرهنگی را بصورت بین المللی برگزار کنیم. این شد که اولین دوسالانه بین المللی عکس گلستانه را کلید زدیم. بیش از 55 کشور تاکنون آثار خودشان را به دست جشنواره گلستانه رسانده اند که در نوع خودش برای یک مؤسسه خیریه بی نظیر است. دستورکار امسال دوسالانه بین المللی عکس گلستانه، کودکان کار و کودکان خیابانی است که امیدواریم توجه اذهان عمومی و جامعه را به این معضل جلب کنیم. قصد از نشان دادن عکس و یا برگزاری جشنواره، سیاه نمایی و ناامید کردن جامعه نیست، بلکه هشدار و گوشزدی است که نگاه عمیق تری به اطراف خود داشته باشند و به مسئولیت خود به عنوان اعضای این نهاد بزرگ اجتماعی توجه بیابند.
جشنواره اول که ملی و داخلی بود با 1270 قطعه عکس افتتاح شد.در جشنواره دوم هم بیش از 2400 قطعه عکس به دست دبیرخانه جشنواره رسید.
– عصر اینترنت و ارتباطات آنلاین است. مؤسسه گلستان علی (ع) چه خط مشی ای در ارتباط دو سویه با مردم از طریق اینترنت و دنیای مجازی در جهت ایجاد آگاهی؛ جلب توجه و جذب مشارکت در پیش گرفته است؟
– حدود هشت سال است که وبسایت مؤسسه گلستان علی (ع) راه اندازی شده است. در این زمینه غفلت کردیم، می بایست زودتر از اینها به دنیای ارتباطات آنلاین رو می آوردیم. خوشبختانه اخیراً افراد متخصصی از حیث هنری و فنی جذب مؤسسه شده اند که بستر مناسبی را برای مؤسسه در بعد ارتباطات اینترنتی فراهم کرده اند. من فکر می کنم که سال 1395، سال دنیای مجازی و ارتباطات آنلاین برای مؤسسه گلستان علی (ع) خواهد بود. با توجه به زیرساختهایی که داریم و بستری که در حال آماده شدن است و افراد متخصصی که در مؤسسه در بحث دنیای مجازی و وبسایت به ما یاری می رسانند، انشاالله مؤسسه از سال آینده در جهت تعامل با مردم و نیکوکاران و اطلاع رسانی از یک فضای بسیار خوب در بحث فن آوری های اینترنتی برخوردار خواهد شد.
– اخیراً مؤسسه گلستان علی (ع) کمیته ای متشکل از اساتید و نخبگان علوم اقتصاد، مدیریت و آمار را به خدمت گرفته است تا در ساختارهای مدیریتی و اجرایی مؤسسه در جهت بهره وری، شفافیت اطلاعاتی، پاسخگویی و مسئولیت پذیری و اعتماد سازی منشأ تحول باشند. مؤسسه چه اهداف و چشم اندازی را از این تحولات مد نظر دارد؟
– این کمیته انشاالله نقش جدی و پرثمری خواهد داشت. برای مردم و نیکوکاران، همیشه باید دلیل مؤثق داشت. یعنی اگر داریم برای تحقق هدفی هزینه ای می کنیم، باید دلیل و توجیه آن را هم با زبان آمار و اقتصاد برای مردم روشن نماییم تا نسبت به اهداف و نتایج مؤسسه اعتمادسازی عمومی شود. این کمیته با یاری متخصصان و دانشجویان نخبه اقتصاد، آمار، روانشناسی و جامعه شناسی در جهت بهینه سازی و شفاف سازی مؤسسه گلستان علی (ع) حرکت خواهد کرد تا به مردم و عزیزان نیکوکار نشان دهیم که کمک های نقدی و غیر نقدی آنها در چه حوزه هایی در مؤسسه صرف خواهد شد و هرچه بیشتر اعتماد مردم را به مأموریت و اهداف نیکوکارانه مؤسسه افزایش دهیم.
– جناب آقای رضازاده از اینکه دعوت ماهنامه خانواده خوشبخت را برای این مصاحبه پذیرفتید از شما سپاسگزارم.
– من هم از شما سپاسگزارم.

 

 

 

درباره نویسنده

شما باید برای ارسال دیدگاه به این نوشته در سایت یا بلاگ وردپرس ثبت نام کرده باشید